View Single Post
  #13  
Vechi 07.01.2014, 10:56:19
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar unii sunt paziti de ceasul ispitei :

Apocalipsa cap 3:
"10. Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, și Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ."

Si care este aceasta ispita ? Pai ne spune Pavel:

II Tesaloniceni cap 3:

"11. Și de aceea, Dumnezeu le trimite o lucrare de amăgire, ca ei să creadă minciuni,
12. Ca să fie osândiți toți cei ce n-au crezut adevărul, ci le-a plăcut nedreptatea."

Si cine sunt acestia? Nu stiu... dar e clar ca sunt in adevar dupa cum Hristos marturiseste

Matei cap 24 :

"21. Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi.
22. Și de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși se vor scurta acele zile."

Iar Pavel vine si intareste :

II Tesaloniceni cap 1:

"10. Când va veni să se preamărească întru sfinții Săi și să fie privit cu uimire de către toți cei ce au crezut, pentru că mărturia noastră către voi a găsit crezare în ziua aceea."


Evrei cap 9:

"28. Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire."

Coloseni cap 3:

"4. Iar când Hristos, Care este viața voastră, Se va arăta, atunci și voi, împreună cu El, vă veți arăta întru slavă."

Deci pentru ei se va scurta timpul, va fi o marturie in ziua aceea, pentru ca au crezut marturia vor scapa de ceasul ispitei si cand Hristos se va arata in slava si ei se vor arata impreuna cu El.

Si inca ceva de ce se foloseste verbul "a arata" si nu "a veni"? Pai aici zic eu ca e o taina. Pentru ca una e sa vi si alta e sa te arati.
De ex. eu vin de la Ploiesti la Bucuresti sa ma intalnesc cu un prieten dar alta e sa ma arat lui. Desi sunt la Bucuresti nu inseamna ca m-am si aratat lui.
Reply With Quote