View Single Post
  #12  
Vechi 15.01.2021, 06:42:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Bineînțeles că Noi credem cu convingere în teoria asta adevarată ce-mi pare foarte corectă scripturistic și nu sunt singurul care crede. Biruind lumea cu toate minciunile și vrăjitoriile ei ”științifice” și cu toate răstălmăcirile scripturistice, lepădând păcatul cu tot egoismul pătimaș și privind în sus n-ai cum să nu-ți dai seama că Dumnezeu a marturisit prin Hristos si prin Duhul Sfânt, Adevărul Adevărat și nu ne-a mințit când a dat să fie scris, lui Moise sau proorocilor și sfinților Săi.

Ceea ce ați descris, domnule Moroco, e doar partea fizică finită. Partea Duhovnicească, partea spirituală care umple această parte fizică este infintă în văzutele și nevăzutele ei căci Dumnezeu este de necuprins în slava Lui infintă, nemarginită. E ca si cum într-o cană fizică finită (Cana Galileii) se află o băutură miraculoasă infintă, viață (Credința) și hrană (Cuvântul), pâine și vin foarte bun plin de toate tainele și minunile Sfintei Treimi. Așa încape Cel infinit, nemărginit și de necuprins în om atunci când omul primește pe Dumnezeu, exact așa cum încape Cuvântul în mintea, sufletul și inima omului, așa cum încape pâinea și vinul cel mai bun într-o cană mică de lut, întro cănuță săracă și simplă de pământ.
E cat se poate de resonabil sa vorbiti fiecare(adica amandoi!) in mesajele voastre la persoana I plural, dar inca n-am inteles ce sustii(neti): sferic sau plat?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)