View Single Post
  #11  
Vechi 18.06.2022, 15:47:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atunci să facem "𝐜𝐚𝐥𝐢𝐜𝐞𝐚𝐥𝐚" la uleiul pentru candelă , pentru lumânări , tămâie , pentru pomelnicul de la Sfântul Altar , pentru parastase ..... 😞
Mie mi-a zis un preot că se ține candela aprinsă pe tot parcursul zilei, sau măcar cât ești în casă deci și noaptea când dormi dacă ziua ești la serviciu, cine ține vreo 10-12 ore candela aprinsă, nu știu pe nimeni ?
Aș vrea să văd și casele preoților dacă o țin măcar 5 ore aprinsă, unii poate n-au nici candelă, în unele Biserici poate stă 3-5 ore aprinsă și vine un ”pălimar” și tot alimentează.

Spre deosebire de lumânare din ceară curată(nu parafină), candela afumă în jurul icoanelor și lasă o ramă desenată în perete dacă ridici icoana, am văzut și la o parohie asta când au ridicat icoanele cu candelă sub ele, deci se afumă pereții, (mai degrabă o lumânare din ceară face același lucru ce s-a scris în tâlcuirile de la începutul threadului) mai eficient.

Nu știam că s-a scumpit tămâia, în Germania a aprins cineva o tămâie și a activat senzorii de fum de unde stătea, au venit pompierii și au cadorisit locul cu o amendă, deci și la tămâie trebuie avut grijă unde se aprinde cărbunele, nu e peste tot la fel.

Parastase facă fiecare câte o vrea, cine are o viață îndreptată cu nădejdea învierii s-ar mântui și fără parastase și fără să aibă urmași care să le facă, nu tot omul are parte de parastase după trecere, dar unii au șansa să nu aibă nevoie de ele, fiecare câte fapte bune bagă în sacul vieții, cu acelea se duce.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.06.2022 at 15:55:00.
Reply With Quote