View Single Post
  #19  
Vechi 19.06.2022, 15:56:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cui îi spui ,
Sfantului Nicolae Velimirovici ???
El a scris această învățătură....dar n-ai citit atent , ai fost superficial
Am văzut domnule, dovadă că în comentariul 6 de pe fir(needitat) am făcut referire la Nicolae Velimirovic ieri, așa și teologul sârb are mai multe comentarii pe teme diferite.

De ce sunt superficial, că pun problema din mai multe perspective, că am făcut un racord și referitor la situația economică actuală și din anii care vin referitor la ulei și nu numai ?

Credeți că vor fi resurse nelimitate ca acum și în domeniul consumului de obiecte bisericești ?

Credeți că dacă se va pune impozit bisericesc per familie cum e la neoprotestanți 10% sau 100 lei cultul/ per persoană, mulți își vor permite să-l plătească după cum e situația actuală ?

Eu am dovedit că nici măcar noaptea 8 ore când ar trebui ținută candela aprinsă de veghe să apere omul, nu se ține din motive financiare probabil, deci candela conform învățăturilor pe care le-am auzit de la un preot profesor, ar trebui aproape continuu să fie aprinsă dar lumea nu-și permite, nu văd nimic superficial, sau răutăcios în constatarea aceasta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.06.2022 at 16:32:52.
Reply With Quote