View Single Post
  #27  
Vechi 13.11.2022, 22:21:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mie mi-a zis un preot că se ține candela aprinsă pe tot parcursul zilei, sau măcar cât ești în casă deci și noaptea când dormi dacă ziua ești la serviciu, cine ține vreo 10-12 ore candela aprinsă, nu știu pe nimeni ?
Aș vrea să văd și casele preoților dacă o țin măcar 5 ore aprinsă, unii poate n-au nici candelă, în unele Biserici poate stă 3-5 ore aprinsă și vine un ”pălimar” și tot alimentează.
De ce sa aprinzi candela daca afara e lumina? Nu pare aceasta o risipa inutila de resurse? De ce se aprinde candela in fata icoanelor? Pentru ca probabil exista o simbolistica asociata luminii. Cum s-a ajuns la aceasta? Candelele se foloseau cu mult timp inainte de aparitia crestinismului. Dar probabil o prima folosire a lor a fost una mult mai prozaica, anume iluminatul. Ca sa conduci un ritual religios ai nevoie de lumina, iar daca n-ai la dispozitie lumina solara, trebuie sa improvizezi ceva, asa ca faci ceea ce faci si acasa atunci cand ai treaba pe intuneric: aprinzi o candela. De ce iluminat cu ulei? Pentru ca uleiul e ieftin spre deosebire de alte metode: pacura, foc de lemne, ceara de albine pentru lumanari, foc venit din cer etc. Cel putin asta era valabil pentru cei vechi de unde ne vine obiceiul.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Credeți că vor fi resurse nelimitate ca acum și în domeniul consumului de obiecte bisericești ?
Toate resursele care presupun arderea unor combustibili sunt limitate. Asadar, daca fiecare ar tine aprinsa o candela zi si noapte, 365 de zile pe an, ar exista inca odata pe atatia oameni care ar suferi din pricina ca n-ar avea ulei pentru hrana, ca sa nu mai vorbesc despre risipa inutila de teren cultivat cu floarea-soarelui sau maslini pentru activitatea de ardere a uleiului de pomana, in loc sa se cultive cu grau sau legume pentru hrana amaratilor de africani muritori de foame.

Pe de alta parte nu cred ca ar fi o problema daca am aprinde o data sau de doua ori pe an o candela cu ocazia vreunei sarbatori. Nimeni nu s-a plans, de exemplu, ca se ard resurse de pomana cu flacara olimpica. Nimic nu e rau daca e facut cu masura. Cat despre bisericile in care ard non-stop candele, prefer sa zic doar atat: sfintii de pe pereti sunt chiar atat de chiori incat au nevoie de lumina cand nu e nimeni in jur? Prefer sa nu continui si sa nu-l includ si pe cel de sus in ecuatie. Daca in toate bisericile s-ar face asa, n-am merita sa ni se puna accize la ulei precum la tigari si sa triplam pretul?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am dovedit că nici măcar noaptea 8 ore când ar trebui ținută candela aprinsă de veghe să apere omul, nu se ține din motive financiare probabil, deci candela conform învățăturilor pe care le-am auzit de la un preot profesor, ar trebui aproape continuu să fie aprinsă dar lumea nu-și permite, nu văd nimic superficial, sau răutăcios în constatarea aceasta.
Deci e bine ca uleiul e scump.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Așadar, ține candela aprinsă cât de des poți și dă slavă lui Dumnezeu pentru toate.
18 milioane de flacari olimpice, cat populatia Romaniei, e prea mult! Sa se scumpeasca uleiul, dar cat mai urgent! Alo, guvernul, vrem accize si taxe pe poluare!
Reply With Quote