View Single Post
  #28  
Vechi 14.11.2022, 00:16:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

18 milioane de flacari olimpice, cat populatia Romaniei, e prea mult! Sa se scumpeasca uleiul, dar cat mai urgent! Alo, guvernul, vrem accize si taxe pe poluare!
Chiar s-a mai scumpit uleiul de atunci, acu e vreo 11-12 lei litrul, nu mai e 8-10 lei și evident mă refer la cel de floarea soarelui care e inferior calitativ celui de măsline, cel de măsline nerafinat e și mai scump.
La ritmul actual va fi spre 15 lei la anul cel mai rudimentar ulei posibil, inflația nu se va mai opri până prin 2024-2025 când se vrea trecerea la monedă digitală.

Nu sunt 18 milioane de ortodocși sunt sub 15 milioane, s-a schimbat și structura etnică a celor numărați la recensământ erau incluși și muncitorii și studenții din Sri Lanka și alte țări.
Restul confesiunilor nu cred că aprind candela.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pe de alta parte nu cred ca ar fi o problema daca am aprinde o data sau de doua ori pe an o candela cu ocazia vreunei sarbatori. Nimeni nu s-a plans, de exemplu, ca se ard resurse de pomana cu flacara olimpica. Nimic nu e rau daca e facut cu masura. Cat despre bisericile in care ard non-stop candele, prefer sa zic doar atat: sfintii de pe pereti sunt chiar atat de chiori incat au nevoie de lumina cand nu e nimeni in jur? Prefer sa nu continui si sa nu-l includ si pe cel de sus in ecuatie. Daca in toate bisericile s-ar face asa, n-am merita sa ni se puna accize la ulei precum la tigari si sa triplam pretul?
Am auzit că pictura bisericească e afectată de fum la modul general, fum din candelă, fum din cărbunele de tămâie, fum de la lumânări etc, deci picturile pe zid mai ales se conservă mai bine acum că e electricitate.

Dar atmosfera reală la o rugăciune de noapte de priveghere e tot cu ulei de candelă, e mai bine să nu fie electricitate la Liturghie, pt asta exista funcția de Pălimar om care schimba lumânările din candelabru și pe Athos sunt responsabili cu schimbatul luminii.
Ce te faci dacă se ia curentul sau va fi penurie/restricție în timpul Liturghiei, nu poți opri slujbele.

Nu e mai puțin adevărat ce ai sesizat și tu că o candelă e o sursă de lumină și când se întâlneau creștinii în vechime în catacombe, untelemnul era un dar, cum e azi vinul liturgic, prescura, coliva. cărbunele de tămâie, tămâia.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
De ce sa aprinzi candela daca afara e lumina? Nu pare aceasta o risipa inutila de resurse? De ce se aprinde candela in fata icoanelor? Pentru ca probabil exista o simbolistica asociata luminii. Cum s-a ajuns la aceasta?
Simbolul e mai mult de jertfă, că faci o jertfă personală să muncești acel untelemn și arăți o mărinimie de a dărui acea nevoință de muncă.

Acum mai e și lumânarea cu 1 leu bucata, e convenabilă să aprinzi cât te rogi măcar și dacă te rogi 2-3 ore, aprinzi mai mult, deci e candelă și sau lumânare și e în regulă că poți să alegi.

Despre candelă apare mențiune în Pilda fecioarelor înțelepte și neînțelepte, că privegheau având untelemn în candelă:

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=25#1

Împărăția cerurilor se va asemăna cu zece fecioare, care luând candelele lor, au ieșit în întâmpinarea mirelui.
Iar cele înțelepte au luat untdelemn în vase, odată cu candelele lor.
Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Toate resursele care presupun arderea unor combustibili sunt limitate. Asadar, daca fiecare ar tine aprinsa o candela zi si noapte, 365 de zile pe an, ar exista inca odata pe atatia oameni care ar suferi din pricina ca n-ar avea ulei pentru hrana, ca sa nu mai vorbesc despre risipa inutila de teren cultivat cu floarea-soarelui sau maslini pentru activitatea de ardere a uleiului de pomana, in loc sa se cultive cu grau sau legume pentru hrana amaratilor de africani muritori de foame.
Resursele ajung la cei care dau mai mult, deci ar ajunge tot în țările bogate nu în cele marginale, a fost deja faza cu războiul și cerealele care nu ajunseseră prin Africa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.11.2022 at 00:19:57.
Reply With Quote