Subiect: Este pacat?
View Single Post
  #59  
Vechi 13.05.2015, 10:21:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1.De fapt, cand a aparut doom -ul, memoria la calculator se masura mai degraba in mega si ceva de ordinul zecilor :)

2.Oricat de "vanjosi" se dau in teorie parintii vizavi de educarea copilului in contextul Internetului, ma tem ca realitatea da cu ei de pamant pana la urma.
Desi, pana la urma, nu Internetul in sine e atat de mult de vina, cat mai degraba scoate in evidenta deficientele relatiei copii-parinti.

3.Accesul total nu poti sa-l interzici decat pana la o varsta, nici restrictii aberante nu poti sa pui pentru ca risti sa faci lucrurile mai rele decat sunt.

4. Monitorizarea si filtrarea continutului sunt absolut necesare, dar din pacate nu multi parinti se pricep la chestia asta sau ii inteleg necesitatea.
1. Pai probabil eram eu prea mica pe vremea aia inat sa stiu de calculator si jocuri (in ce an a aparut?), dar cand am dat de el aveam calculatorul de care ziceam mai sus. Era ultimul upgrade la vremea respecitva (desi habar nu aveau nici parinii si nici eu ce mi-au cumparat, eram toti varza murata la capitolul calculatoare)
2.Realitatea da cu noi, parintii/viitorii parinti de multe ori de pamnt, in anumite contexte; nu cred ca e vreun parinte care sa nu e fi simtit trantit la pamant de anumite contradictii intre cum a educat copilul si macar o decizie/un lucru facut de copil in totala contradictie. Dar cu o comunicare buna parinti-copil se poate trece peste multe hopuri.
3.Nu, accesul total e imposibil de interzis, pentru ca, copilul va ajunge sa acceseze internetul pe ascuns, acasa la prieteni, la scoala sau chiar acasa daca prinde un moment cu parintii in alta parte.
4.Cu siguranta, da, mai ales ca asa intra niste adduri total deochiate pe une nici nu iti imaginezi, iar copiii sunt curiosi, insa unele lucruri nu trebuie vazute prea devreme, pentru ca ii poate strica copilului foarte tare ideea despre sine si despre ceilalti, precum si despre modul de a trai etc.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
https://youtu.be/B4vGAIRkeM4
Sa-l dai 1080p, videoclipul
Ok, even I feel old :))) Hmmm, interesant; unde a ajuns tehnologia...

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul

Corinusha, daca vrei doar o parere: eu stiu ca la ortodoxi toate astea sunt pacate.La fel ca si purtatul cerceilor, bratarilor, lanturilor, pantalonilor la femei etc.Nici eu nu le respect pe toate, dar stiu ca sunt pacate.Daca vrei intr-adevar sa fii bine informata, mergi la parintele tau duhovnic, care e cel mai in masura sa iti raspunda.Pe forum sunt doar pareri, si de multe ori, contradictorii.Devii si mai confuza.
Am vazut si eu in indreptare de spovedanie ca ar fi considerate pacate (dansul nu l-am vazut, dar machiatul si purtatul de bratari, inele etc, parul taiat si/sau vopsit etc da), dar nu stiu...or fi pacate, dar nu-s niste pacate de care as putea sa ma caiesc, pentru ca mie mi se par niste lucruri absolut normale; si ca sa ti se ierte pacatele, trebuie sa iti si para rau ca le-ai facut, or, mie nu imi pare rau ca port pantaloni, ca imi tai parul, ca imi vopsesc parul, ca port verigheta (am vazutintrun inreptar de spovedanie ca e pacat si sa porti vergigheta pe deget in oricare alta zi in afara de ziua nuntii), ca mai port cate un lantisor/bratara la cate o ocazie speciala sau ca ma machiez (discret, de multe ori, alteori colorat tare, dar o fac).
Parinte duhovnic nu pot sa zic ca am, ca apuc sa ma spovedesc la 2 parinti in general, dar cand am intrebat despre aceste lucruri, tocmai pt ca le-am vazut trecute la indreptar de spovedanie, mi s-a zis cam ce am scris si eu; mi s-a zis e excese ca ar fi pacate, iar despre dans ca dansul care nu aprinde imaginatia e in regula.
Si preotii au pareri contradictorii. De exemplu la fumat: unul considera fumatul pacat foarte mare, altul il considera pacat ff mic care se iarta si daca nu il spui la spovedanie (fiind fumatoare ocazional, a trebuit sa intreb, sa vad macar pe unde ma situez); nici macar sexul inainte de casatorie nu mai e considerat de catre unii (ce putin 2, cu care am vorbit) preoti (nu generalizez ca nu e frumos)pacat atat de mare cum a fost/ar fi trebuit sa fie, un raspuns primit fiind: "daca sunteti de mult timp impreuna si aveti planuri concrete de casatorie nu e asa mare pacat", iar celalalt foarte similar; ambii preoti insa au pus accentul pe planul e casatorie apropiata, si conditia ca primul sa fie si ultimul/cel cu care ma casatoresc. Asta fost dilema mea inainte de nunta cu o zi, si la urmatoarea spovedanie, la celalalt preot, ca s-a nimerit sa fiu la bunicamea in saptamana in care preotul a spovedit si impartasit enoriasii.
De atunci e drept ca nu am mai fost la spovedanie, nici nu stiu cand voi merge urmatoarea data; recunosc ca foarte mult din gandirea lui Adrian (Barsaumas - sorry daca ti-am pocit nickname-ul) se regaseste si la mine, in legatura cu institutia bisericii, sfinti etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 13.05.2015 at 10:23:44.
Reply With Quote