View Single Post
  #12  
Vechi 14.09.2021, 10:26:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VidoveczAndrei Vezi mesajul
Imi cer scuze ca m-am pripit. Am crezut ca esti un sectar, caci mai mult ei vorbesc asa de Sfintii lui Dumnezeu. Cateodata ma irita cuvintele lor despre Sfintii lui Dumnezeu. Imi cer scuze.
Așa este, neoprotestantii nu cred in sfinti si nu au sfinti si nici sfinte Taine si pe toti credinciosii ii considera oameni fara valoare sau pacatosi. Chiar pe Preasfanta Maria Fecioara o considera o femeie oarecare, pacatoasa, care a avut multi copii cu Iosif si pe Isus (scris de ei cu un singur i) ca find defapt un om, fiul lui Iosif, care cica a avut frati si surori trupesti.

Daca nu poti deosebi cartile bune de cele rele si textele bune de textele rele, daca nu ai discernamant si ti-e frica sa nu preiei din credintele gresite ale unora sau altora atunci rezuma-te la ce recomanda BOR ca si bibliografie buna ortodoxa.

Dar trebuie sa-ti dai seama ca si cei din BOR se pot pripi cand arunca ei anateme unora sau altora autoerijandu-se ca papa la infailibilitate. Dumnezeu prin Hristos inca n-a venit sa judece pe nimeni ci-si pregateste poporul in vederea infricosatoarei judecati Apocaliptice. Pana atunci doar lumea este judecata si a fost judecata inca de pe vremea lui Avraam si apoi Moise si Ilie, lumea care nu a primit botezul spre pocainta s-a si judecat si a fost deja osandita.

Deci chiar daca unii acuza si arunca anateme nu inseamna ca respectivii sunt rai sau vinovati sau ca scrierile lor sunt mincinoase sau satanice in mod infailibil ci inseamna ca unii inchizitori ce au practicat cenzura au incercat sa pazeasca turma proprie de lupii intelegatori vicleni in haine de oaie travestiti in mari corectori si multi au cazut in ipocrism si fatarnicie invocand mereu paza si apararea nestiind ca apararea si paza se face prin ramanerea in Cuvant cu Calea si cu Viata, in Cuvant Duhovnicesc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.09.2021 at 10:34:22.
Reply With Quote