View Single Post
  #580  
Vechi 25.02.2012, 09:22:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit postez si aici

Despre Sf. Nectarie cum a intrat in viata mea. Recent, in vacanta de iarna (a scolarilor mai exact), fiica mea avea de facut ca tema de vacanta o pictura pe lemn ( o icoana mai exact). Ca s-o ajut am cauta pe internet un izvod si am listat la imprimimanta vreo 3 modele .
Asa s-a intamplat ca din cauza culorilor frumoase folosite la imbracamintea Sfantului in lucrarea originala , am ales sa fie Sf. Nectarie.
Se intampla ca, in ziua in care fiica mea a inceput sa-si faca lucrarea, eu aveam o branula in vena ptr un tratament medicamentos intravenos. Ma descurcam foarte greu cu ea ca seara o puneam iar dimineata o scoteam - greu o suporta organismul. Aceasta avea menirea sa stea in mana 3,4 sau mai multe zile . Deci seara imi facuse-m injectia, dimineata la fel, si am spus o mai las , daca nu rezist fug la cabinet pe la amiaz sa mi-o scoata.

In jur de ora 12 fiica mea a venit la mine sa-mi ceara ajutorul cu privire la niste detalii care trebuia sa le faca in lucrarea ei. Putin iritata de disconfortul ce mi-l dadea branula m-am asezat la masa ei si am inceput sa pictez impreuna cu ea. S-a facut ora doua si mi-am dat seama la un moment dat cand m-am ridicat de la masa ca atat timp cat pictam, nu simteam durerea din mana. Am pictat in ziua aceea 4-5 ore pana am terminat lucrarea si astfel am rezista pana seara cand a venit asistenta si mi-a scos branula definitiv. De la 17-la 19 pana a ajuns ea m-a durut in continuare , vreau sa spun.
Dupa experienta aceasta, eu de fapt nu mi-am dat seama in ziua aceea de cele petrecute, intamplator, am dat peste un sait cu minunile Sf. Nectarie si atunci am facut legatura. De atunci ii citesc acatistul ,deseori doar rugaciunea de la sfarsitul acatistului si il rog sa ma ajute in problema de sanate care o am si ptr care faceam si atunci tratament.

Foarte interesant, ca de o vreme ,inainte sa se petreaca acestea mi-a trecut prin gand ideea , nu odata ,de a avea un sfant la care sa ma rog.
Sfantul Nectarie a venit la mine cred, in putina mea credinta, el m-a ales pe mine si nu eu pe el.

.., daca cineva de pe forum are ulei sfant de la moastele lui il rog sa-mi dea si mie un strop sa-mi ating macar odata partile bolnave ale trupului, in necredinta si pacatosenia mea sper sa-mi foloseasca ...doar ptr.ca spun scrierile:

"Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi..."

completare: in ziua in care am postat am si primit un mesaj de la cineva de pe forum care s-a oferit sa-mi trimita ulei sfant de la cadela care arde la racla sfantului. sunt convinsa ca a fost Sfantul Nectarie cel care a raspuns dorintei mele si care i-a dat gand bun credincioasei care s-a oferit sa ma ajute.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 25.02.2012 at 09:50:37.
Reply With Quote