View Single Post
  #102  
Vechi 08.01.2010, 17:50:54
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu vreau sa intram intr-o polemica pe diverse teme,cum am vazut ca s-a facut pana acum.
Eu stiu ca Iisus a fost omorat de evrei.Insa nu inteleg,daca ar fi asa ,de ce deranjeaza acest lucru,la cate crime s-au facut in istorie de unii si de altii.
Deci sa spunem ca romanii l-au omorat,dar la indemnul arhiereilor de atunci,si la dorinta poporului,care l-a preferat pe Baraba in loc de Iisus.
A nu crede in Iisus,am inteles logica poporului evreu,dar a nu-si asuma moartea Lui ,nu o inteleg.

Te rog sa ma ierti,nu vreau sa te jignesc.Am spus doar ceea ce cred.
Asculta-ma.Tu nu poti baza o discutie inteligenta cu folos pe baza ca "eu stiu ca Iisus a fost omorat de evrei" ca declaratia asta poate sa duca numai la o discutie intre doi surdo-muti si orbi.
Este cum ar fi sa-te intreb "Dece mama ta a fost c...?"
In timpul Rastignirii au stapanit tara legiunile romane. Este absolut de necrezut ca evreii erau judecatorii si cuceritorii romani aplicau pedeapsa. Nu ti se pare straniu?
Crestinii nu au crezut niciodata ca rastignirea a fost facuta de evrei. Romanilor li se falfaia de ce spun evreii . Daca tu te uiti la filme documentare despre armata si soldatii romani ai fi inteles ca ei nu aveau nici o problema sa taie gatul la populatia unui oras care sa razvatit,de la mare pana la cel mai mic.Ca evreii nu cred ca Iisus este acel Mesiah care il asteapta,asta am discutat deja aci pe forum si am explicat dece.
Daca vrei o discutie mai ampla si mai culta, invata si t ceva, sa nu fi nevoit sa declari ca "eu stiu". Crede-ma ca tu nu sti.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote