Subiect: Arta predicii
View Single Post
  #5  
Vechi 05.09.2006, 02:08:10
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae
Nu pot fi de acord cu concluzia ta.Chiar daca predica nu ocupa un loc central in cultul ortodox,a afirma ca un crestin nu realizeaza nimic luand parte la ea mi se pare eronat.Un tanar cu o oarecare cultura liturgica nu poate decat aspira la predici stralucite.Un tanar care merge des la biserica vrea o predica buna.Pentru ca predica spune multe despre preot.Un preot bun cu har de orator nu numai ca trebuie sa stie sa-si impleteasca cursiv si coerent ideile,dar trebuie sa se si refere la lumea moderna in care traim.Sunt sigur ca oratorul in persoana preotului savarseste si sfanta liturghie intr-un mod exemplar.
As vrea sa amintesc urmatoarele cuvinte ale Sf. Ap. Pavel: "Si eu, fratilor, cand am venit la voi si v-am vestit taina lui Dumnezeu, n-am venit ca iscusit cuvantator sau ca intelept... Iar cuvantul meu si propovaduirea mea nu stateau in cuvinte de induplecare ale intelepciunii omenesti, ci in adeverirea Duhului si a puterii, pentru ca credinta voastra sa nu fie in intelepciunea oamenilor, ci in puterea lui Dumnezeu."(2Cor.1,5).

Pavel spune deci ca nu a folosit elocinta in lucrarea de propovaduire, pentru ca nu cumva sa amageasca pe cineva ca reusita lucrarii sale ar sta in mestesugul cuvantului.
El renunta la instrumentele oratorice, rod al intelepciunii omenesti, pentru a evidentia lucrarea lui Dumnezeu.
Un credincios trebuie sa mearga la Slujbele religioase in special pentru impartasirea de Dumnezeu, el nu trebuie sa urmareasca frumusetea unui discurs, pentru ca nu are din ea nici un folos, intrucat este pur omeneasca.
Eu nu am sustinut inutilitatea predicii, ci doar am sesizat capcana in care se poate aluneca daca se urmareste frumusetea ei.
Reply With Quote