View Single Post
  #13  
Vechi 03.12.2012, 18:39:57
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Fii serios... Sfintii Parinti au crezut in unanimitate ca Pamantul este sferic! Nu m-as obosi sa-ti dau citate.... am dat o droaie....


Nu e nici un pamant gol cu soare inauntru.... Multi Sfinti - inclusiv Sf. Andrei cel nebun pt. Hristos - s-au coborat in vedenie acolo unde a ajuns si Hristos dupa Rastignire - in Iadul cel din centrul Pamantului. E logic atata timp cat universul este sferic si pamantul tot sferic - in cnetrul universului -, ca "jos" sa indice centrul terrei. Este punctul de minim! De altfel vezi si in Vechiul Testament ca "pamantul s-a deschis si l-a inghitit in Sheol(Iad)". Si sunt multe talcuiri in sensul acesta.
Îmi pare rău că te contrazic din nou!

Niciun sfânt părinte nu a susținut că pământul e o planetă sferică sau că mările și pământul din centrul mărilor formează o sferă, ci au susținut că este spânzurat deasupra golului și stă pe nimic, și dacă este scris așa cum atunci să fie dedesubtul lui cer care-l înconjoară? Deci modelul geocentric este ceea ce susții tu încercând să pricepi asta orbește prin autoîndreptățire necredincioasă erijată sub credința și scrierile sfinților părinți! Te afunzi în minciună și nu vrei să ți seama de sfatul meu părintesc... nu eu sunt părintele!

Deci dragul meu, te rog pricepe corect ceea ce citești la sfinții părinți și nu veni acuma cu citate trunchiat din sfinții părinți prin care doar tu vezi și pricepi că ar da dreptate explicaționiștilor gLumii.

Nu vreau să intrăm în polemică, și te rog nu te mai erija în atoateștiutor, căci se vede că nu știi bine, deci te rog nu te supăra ca să nu ne închidă adminul din nou firul de discuție. Nu mai te crede infailibil și atotștiutor ci pleacă-ți urechea și ochii la ceea ce ți-am prezentat de sus căci și eu de la cei cerești am primit tot ceea ce știu.

Nu vreau să păcălesc pe nimeni deci te rog citește corect și scriptura și sfinții și ai să vezi că Domnul are dreptate și nu eu și nici explicaționiștii, ci El însuși, căci:

'Însușși Mircea mână-n luptă vijelia-ngrozitoare care vine, vine, vine calcă totul în picioare' sau n-ai văzut ce s-a întâmplat în județul lui Mazăre?

Și Dumnezeu nu calcă în copite pe ce este născut din Dumnezeu, pe nicio cirtă sau iotă, dar atrunci cum o să calce El pe câte o enciclopedia a scripturii cum sunt sfinții părinți, sau pe martiri și mucenici.

Last edited by vsovivivi; 03.12.2012 at 18:50:03.
Reply With Quote