Subiect: Spovedania
View Single Post
  #2  
Vechi 19.07.2017, 09:48:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinch Vezi mesajul
Bună ziua.

Am deschis acest subiect pentru că sunt nelămurit cu privire la un anumit aspect al Spovedaniei. Am înČ›eles că nu e voie să mănânci nimic (în ziua Spovedaniei) Č™i să Č›ii post cinci zile înainte de Spovedanie. Din anumite motive nu pot Č›ine postul cinci zile Č™i nici nu pot sta nemâncat de dimineaČ›ă până după-amiază.
Este obligatoriu să punem în aplicare ceea ce am zis eu mai sus ? Dar canonul, este obligatoriu să-l cerem Č™i pe acesta ?
Unde ai citit asemenea practici legate de spovedanie?
Se pregateste un "canon"de rugaciune (o colectie de rugaciuni).

Se tine post si nu se mananca ,numai in cazul in care spovedania este urmata de impartasanie ,si atunci bineinteles ca se fac niste pregatiri in prealabil,de la 1 zi,2,3 de post minim(dupa posibilitati,varsta etc)pana la 1 saptamana sau mai mult.
Chiar si cu administrarea Sf.Taine nu trebuie sa stati nemancat "pana dupa-amiaza" ci doar pana in jur de pranz.
Sf Liturghie =de la 10 am pana pe la 12 pm.

Cine v-a speriat atat de tare ? :)

Ps- si de ce nu puteti sa tineti post ?care ar fi motivele?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.07.2017 at 09:54:08.
Reply With Quote