View Single Post
  #172  
Vechi 25.03.2008, 12:41:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Itr-adevar interesante idei s-au dezvoltat aici .

Traditie , daca n-ai fi asa de "categoric ", daca ai da dovada de un pic de mila in exprimare , caci Domnul a zis , "mila vreau si nu jertfa" , ai fi mai convingator .
Ma rog nu trebuie sa-mi placa mie !

Leinarius , nu poti spune ca "vom fi toti in Hristos fara deosebire" , este valabil numai in monahism ,limitezi lucrarea Duhului Sfant , eu n-as spune asa ceva , scuze !

Pe mine m-a pune pe ganduri de foarte multa vreme , falsa intelegere a barbatilor chiar si cei cu frica de Dumnazeu , a ceea ce inseamna a fi "barbat" .
Multi inteleg ca nu poti fi barbat daca :
nu bati cu pumnul in masa , daca nu asculta toti de tine si nu stau drepti ca la armata , daca nu bei o vodca , daca eventual nu o atingi (femeia) din cand in cand cu o palma etc . Nu e cazul sa generalizez , dar si pentru acei putini ,multi, ma doare inima .
Pana la urma eu inteleg ca poate deveni" barbat" cel, cea care se inarmeaza cu curaj (fara a stica ordinea impusa de Evanghelie, fiecare sa stea in banca lui ,fiind constient de obligatiile care ii revin ).

"invatati de la Mine ca sant bland si smerit cu inima" , oare cine a luat aminte ?

Oricum armonia nu functioneaza fara "seminarul iertarii" , parerea mea !
Dezlegarea datoriilor , ale noastre sau a celor din neam , e foarte importanta , aduce liniste .

Cam atat ,
maria


Reply With Quote