View Single Post
  #8  
Vechi 23.04.2022, 11:04:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Doamne ajuta-ma să-mi găsesc de munca? Da cum sa te ajut mă daca nu pui și tu un cv la vreo firma?
Dacă-și găsește de lucru pierde indemnizația de handicap, am auzit un caz în care o persoană avea o indemnizație pt cancer, s-a operat și imediat cum s-a operat și refăcut a pierdut-o, deși nu era mare suma 500 de lei lunar sau așa cva, dar nu i-a mai pus parafă medicul pt indemnizație.

Dacă se angajează nu e sigur că rezistă perioada de 3 luni de probă, deci îl poate da afară și poate pierde și indemnizația și serviciul, plus calificările care se cer, dacă nu le are doar la salarii mici pe muncă multă.

Dar nu are ce face decât să încerce, măcar știe că a avut inițiativă.

Ce vreau să remarc, jumătate din cancerul social e produs de cum se guvernează, că statul nu mai construiește baze sportive și nu blochează teren pentru piste de atletism, terenuri de sport în care accesul să fie gratis sau subvenționat ca în Țările Scandinave, că statul nu mai construiește fabrici ca să aibă omul loc de muncă aproape de casă, deci 50% din cancerul României e dat de guvernări locale și centrale, celălalt de 50% e dat de cei care au resurse și fac viața grea a celora care au mai puține perspective de trai și de vicii distrugătoare .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote