View Single Post
  #13  
Vechi 24.11.2022, 20:05:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Revin, am reușit să fac trecerea de la un Cd player pe un calculator - apoi pe stick - apoi pe laptopul fără cd player.

Formatul cda. are doar 1 byte, nu e muzica propriu zisă, e un filtru băgat anti-piratare, trebuie să dai rip/(extragere cd în ro), apoi să pui calitatea - se poate pune WAV și best quality, apoi să-l iei din fișierul de muzică în partiția primară, apoi să-l pui pe stick, apoi de pe stick pe laptop.

În format WAV are 674 de mb, nici măcar un gb, 25 de piese, între 1 minut cea mai scurtă și 3 și ceva cea mai lungă, deci nu ar trebui pentru WAV mai mult de 1 GB- 2 dacă s-ar face pt stick.

Totuși nu am putut să maximizez mai mult de 1411 kpbs la bit rate greu să ajung la 1.6 sau 2.4 calitate de studio, poate sunt și programe speciale.

Îmi și închipui că baba Rada de 70 și de ani, știe ea să dea rip de pe un CD cu protecție pe calc, să maximizeze proprietățile înainte de rip, apoi să urce pe un stick și de pe stick să bage în device-ul care are exclusiv port usb.

E clar că trebuie stick cu colinde făcut special, cu bitrate cât mai mare și prețul să fie un 10-12 euro, la 5-6 euro echivalentul în lei nu am de ce să mă plâng că nu e masterizat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.11.2022 at 20:07:48.
Reply With Quote