View Single Post
  #17  
Vechi 25.11.2022, 13:00:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Exact, de fapt nu stiu daca se strica calitatea dar de castigat nu se castiga nimic "la ureche".
Fișierul cda. te obligă să-l formatezi prin rip ori în wav ori în altul, altfel dacă dau copy paste la piese și scot cd-ul se oprește, 1byte aveau fără rip, deci a trebuit să editez prin windows media player ca să urc pe stick.

Ulterior prin progrămelul Cowon Jet Audio Plus 8.1 am reușit să fac și WAV și am mai făcut un FLAC iar size-ul a scăzut de la 600 și ceva de mb la 200 flac, deci chiar de n-ar fi la calitate am câștigat la spațiu.

Posibil ca windows media player să facă ripul prost sau mai primitiv, dacă și wav de 24khz pe alt editor ocupă mai puțin spațiu.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Insa trecand peste astea masterul e cel mai important, inginerul de sunet si talentul lui sunt determinante la o inregistrare.
Just, de aceea trebuie făcută o treabă foarte bine organizată și trustul Trinitas o poate face pt Tronos de pildă, că au resurse umane și financiare.

Mai e o chestiune un album de colinde are 3 componente, -
1. compoziția intelectuală a piesei sau culesul ei folcloric și adaptarea pt muzicalitate,
2. interpretarea propriu zisă
3. editările ulterioare și un studio la standarde.
ar mai fi și
4. un sondaj cu cele mai dorite colinde, am văzut că la Madrigal au uitat pe CD-ul roșu să pună colinde foarte bine interpretate de ei, cine le-a lăsat pe dinafară pe celelalte - Mândru-i cerul ca argintul de pildă, sau Legănelul lui Iisus și multe altele.

De ce au făcut selecția așa slab ?

Cine face un CD, îl face pe zeci de ani sau pe viață, nu e o fușereală, noi preluăm piesele lui Anton Pan și alți compozitori, dar dacă ar fi să-și stoarcă cineva creierul să facă o piesă nici plictistoare, nici adormitoare, nici prea lungă, nici defazată, nici agresiv comercială, i-ar lua foarte mult timp, nervi.

Le luăm pe toate de-a gata ca oameni contemporani și ignorăm geneza unui album, ce colinde clasice care să intre în istoria muzicală a României nu să fie scălămbăieli comerciale, au produs sau cules dintre cele neștiute din folclor compozitorii anilor 2000-2020 ?


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Oribil. Ori inginerul de sunet era adormit dupa vre-un chef ceva ori nu era deloc. Nu poti sa vinzi asa ceva. De aia zic, muzica care place e legata nu numai de artisti dar si ce cei care fac inregistrarile.
Să ceară mai mult pe un CD bine executat și să explice condițiile în care e făcut, și ce fracție din preț merge în fiecare direcție.

Compozitori, artiști, sunetiști, plus statul român care parcă bagă cel mai neavenit mâna, normal că se fac producții low cost, trebuie și o piață pt producții quality dar pt asta trebuie să se cultive gustul, în generații se educă treaba asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.11.2022 at 13:10:54.
Reply With Quote