View Single Post
  #9  
Vechi 03.01.2023, 19:59:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Facismul a venit pe filieră catolicizantă în România, dacă un Nechifor Crainic nu era filo-catolic și țara noastră nu avea acea doză de latinism în ea, poate nu era fascism deloc.
Ce importanta are pe ce filiera a venit? Mai bine nu venea ca am fi scapat de un scandalagiu precum Corneliu Zelea Codreanu si de altii precum el care daca ar fi ramas doar la stadiul de scandalagii bine ar fi fost. Din pacate s-a cam lasat cu varsare de sange.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că suntem naționaliști
Oricum nici patrioti. Eventual patri-hoti.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Just, progresismul religios va dizolva religia iar omul va pierde sensul sfințitor al Bisericii, dacă pseudo-biserica îl învață că e bine să rămână în starea căzută și nu mai are nevoie de niciun efort de pocăință.
Toate bisericile indeamna la pocainta, eventual cu exceptia Bisericii Monstrului de Spaghetti Zburator (chiar exista asa ceva!). Nu degeaba le spunem neoprotestantilor "pocaiti", nu neaparat pentru ca ar fi modele de conduita morala, ci pentru ca tot ne impuie capul cu ideea de pocainta. Eu cred ca se face prea multa parada de pocainta, iar bisericile seamana mai mult cu niste catei care in loc sa muste, adica sa traiasca in mod real valorile morale, mai mult latra.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Transfuzii nu se fac doar la martorii lui Iehova, M.I nu sunt considerați neo-protestanți sunt la cuțite cu adventiștii, baptiștii și penticostalii, nu-și vorbesc.
M.I. au modificat și Biblia, spun că Iisus ar fi de fapt Arhanghelul Mihail și alte erezii, aia nici nu e biblie ce au ei.
Ei zic că nu fac transfuzii citând un verset de Levitic, care spune să nu consumi sângele că e viață în el
Stiu si e o prostie. Pot sa-mi citeze, nu doar un verset, ci tot Leviticul, ca tot prostie ramane.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Înaltpreasfințitul Teodosie ne-a dat Duh de îmbărbătare, să stăm drepți să nu ne lăsăm zdrobiți de frici care amplifică boala, el era cel mai expus că puteau să-i dea un bolnav pe lângă el să-i pupe mâna, să-l contamineze, dar iată că Dumnezeu l-a ferit.
Pe mine a uitat Dumnezeu sa ma fereasca de doua ori, dar am scapat. O persoana pe care o cunosc a avut o matusa pe care Dumnezeu a uitat sa o fereasca de tot. Adica a murit. Si parca imi aduc aminte de inca un caz la fel de fatal. Dar viata merge inainte. Un lucru e clar. Cu toate ca ar fi trebuit sa dam dovada de mai multa minte decat in urma cu 700 de ani, ne-am comportat la fel ca in timpul ciumei din 1347. Am umblat ca bezmeticii peste tot, iar microorganismele (virusurile nu sunt organisme, dar in fine!) abia atat asteapta sa-si gaseasca noi gazde. Si culmea, parca am uitat ca Flemming a descoperit un lucru pe care multi il considera Satana, adica vaccinul. Toate acestea dovedesc cat de slaba e tinerea de minte a oamenilor. Dar noroc ca s-a terminat. Vorba ceea: prost sa fii, noroc sa ai! Dupa cum am mai zis, viata merge inainte!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și decredibilizarea are un rol important, dar pt cei mai influențabili, pt cei creștini ancorați puternic e valabil Psalmul 90
Intotdeauna vor exista credinciosi "adevarati", "puternici", "convinsi fara posibilitate de vindecare". Acestia sunt cei care supravietuiesc chiar si atunci cand o grupare inceteaza de a mai fi "mainstream". Secularizarea nu duce la disparitia religiilor, la fel cum nici descoperirea de catre Magellan a faptului ca pamantul e rotund nu i-a facut sa dispara pe cei ce inca mai cred ca Pamantul e plat. Marile intrebari ale umanitatii vor continua sa fie puse, mai mult ca sigur (ce rost avem in lume, de unde venim etc.) Doar ca majoritatea oamenilor nu vor mai cauta raspunsurile in religiile care la ora actuala inca sunt destul de puternice. Deci ortodoxia nu piere. Doar devine mai putin importanta. Iar decredibilizarea e aspectul vizibil al acestui proces.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote