Subiect: Pseudosuicidul
View Single Post
  #20  
Vechi 01.02.2010, 11:37:23
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Consider ca cei care nu shtiu ce e aia depresie, degeaba vorbesc... Sa am iertare, sunt mari shansele ca sa greshesc, dar din propria experienta...

Toata viata credeam ca voi fi creshtin, shi ca nimic nu imi va clinti credinta din loc(cata mandrie era in sufletul meu atunci), dar iata ca lunile de depresie shi-au facut efectul, shi ratiunea mea respingea credinta... Sufletul meu mai era creshtin, ma tineam de normele crestine, dar mintea mea parca ridea in hohote de aceasta credinta ...

Acum pot sa spun ca ii inteleg pe cei care recurg la suicid... Pe cand multi ii judeca, eu ii inteleg de minune...
Atunci cand vezi lumea in negru, vrei doar sa scapi de durere, shi nimeni nu da doi bani pe ce cred altii...
imi pare rau ca e trebuit sa treci printr-un astfel de episod depresiv.. eu il numesc "deznadejde". daca te judeca cineva, e treaba lui.. tu iti vezi in continuare de viata ta. spovedania si rugaciunea te vor scoate din "negura" fara doar si poate ! Nevroticii, de regula au critica bolii si constientizeaza decaderea, fiind capabili sa ceara ajutor; ei nu pierd contactul cu realitatea, oricat de severa ar fi depresia. Deznadejdea se resimte la nivelul fiecarui om, dar cu intensitate diferita.. trist este in cazurile extreme, cand persoana pierde sensul vietii, alegand moartea! tratamentul il stim cu totii. Doamne ajuta!

in ceea ce priveste psihoticul,acesta isi creaza (sau ii este creata, inca nu m-am lamurit, desi optez pt a doua varianta) propria "realitate", nefiind capabil sa se regaseasca in cea exterioara, a noastra.. de aici si incapacitatea de a mentine un contact cu realitatea exterioara. [cazul fetei de pe youtube - vezi link-urile de mai sus - este unul fericit, de regula psihoticul se considera perfect sanatos, si chiar este ..in propria sa lume doar! ex. http://www.youtube.com/watch?v=kvdw4b7tC-8 ] In articolul postat de mine mai sus se poate intelege clar de ce psihoticii nu pot fi trasi la raspundere pentru faptele lor.
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote