View Single Post
  #2  
Vechi 11.07.2011, 14:45:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sfanta Evanghelie dupa Ioan, cap.21:
15. Deci dupa ce au pranzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti tu mai mult decat acestia? El I-a raspuns: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a lui: Paste mieluseii Mei.
16. Iisus i-a zis iarasi, a doua oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? El I-a zis: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Pastoreste oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? Petru s-a intristat, ca i-a zis a treia oara: Ma iubesti? si I-a zis: Doamne, Tu stii toate. Tu stii ca Te iubesc. Iisus i-a zis: Paste oile Mele.



Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai zis lui Petru : „Ma iubesti?” da-ne si noua pocainta lui si intrebandu-ne si pe noi, sa raspundem ca si el : „Doamne, Tu sti ca te iubesc!” (Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu)
După cum se observă este o diferență între „Paște mielușeii Mei” și „Păstorește oile Mele și abea apoi Paște oile Mele”... ceea ce înseamnă că oile cad mai lesne spre gLume și ele trebuie cârmuite și păstorite și abea apoi duse la pășunea cerească și păscute.

Iar lucrarea pocăinței înainte de sărbătoarea sfinținlor Petru și Pavel de mâine o face cel mai bine furtuna care se apropie, căci până miercuri sunt date în toată țara furtuni și vijelii ca să ne pocăim...

Iar răspunsul lui Petru este clar: Ce mă mai tot întrebi Doamne dacă te iubesc? Păi, Tu știi toate, știi că te iubesc... mult mai mult decât aceștia... Iar Iisus a făcut lucrătoare iubirea aceea, cea mai mare dintre toți aceștia... ca pildă pentru toți, căci tot așa cum se lepădase Petru de trei ori până ce va cânta cocoșul de două ori, prin pocăință sinceră a recâștigat din dragostea cea mai mare onoarea de a fi pus pildă bună pentru toți ceilalți apostoli.

Iar apoi, mai târziu când se fățărnicise sf. Petru iarăși, păscând oile Domnului, sf. Pavel l-a înfruntat pe față căci era vrednic de înfruntare Petru și așa au iubit ei împreună pe Dumnezeu apoi, căci au scos dintre ei înșiși pe diavolul fățărniciei căci cu creștinii netăiați împrejur mânca Petru asemenea lor în ascuns dar și cu cei tăiați împrejur mânca asemenea lor ascunzându-se și rușinându-se de creștinii netăiați împrejur... lucru care era fățărnicie și umilință pentru creștinii netăiați împrejur care nu aveau și nu țineau legea veche.

Asta nu înseamnă că legea veche nu mai e actuală sau că s-a dat liber la cărnărie și beție și lăcomie și mândrie ci: „cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă iar ce ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă și atât cel ce nu mănâncă cât și cel ce mănâncă să dea mulțumire spre slava lui Dumnezeu fără să se urască și să se necinstească între ei.”... ceva de genul ăsta.

Last edited by vsovivi; 11.07.2011 at 14:49:31.
Reply With Quote