View Single Post
  #6  
Vechi 23.09.2011, 13:27:03
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Din cauza ca ii lipsesc principiile veridice, invatatura ortodoxa a Sf Parinti, etc, din cauza ca a primit ideea ca nu religia te mantuieste ci credinta si faptele, practic el se poate muta de la o religie la alta fara nici o problema. Totusi a constientizat ca religia Martorilor lui Iehova nu este ok, cand a auzit de la cineva varianta ca Raiul lor e pe pamant, daca ai parte de placeri lumesti. Nu e de acord nici cu ideea Imparatiei de 1000 de ani.

Credinta are, dorinta de a duce o viata dupa placul lui Dumnezeu ar avea, dar nu chiar cine stie ce...Poate pt ca lor le lipseste Harul. Nu stiu daca e vorba de multa iubire sau si de interes, din partea lui, privind casatoria.

El nu este botezat, pt ca se trage din familie de sectari. Ar putea apasa pe el si pe viitorii copii , si pacatele parintilor lui nespovedite. Ar putea fi posibil, dupa spusele Par Ilie Cleopa, parca si a lui Arsenie Boca. Dar daca el ar fi crestin cu adevarat poate, zic eu, nu s-ar lipi de el si de familia lui pacatele generatiei anterioare, ca spune in Sf Scriptura ca Dumnezeu se poate milostivii de pana la al miile neam. Mai citisem, intr-o carte de Parintele Ilie Cleopa, ca si daca iei contact cu sectantii e posibil sa se transmita duhul lor la cel ortodox, daca nu este suficient de intarit duhovniceste. El ar trebui sa nu mai ia contact cu parintii lui? Sau daca s-ar convinge pe deplin ca nu e bine la sectari, poate i-ar converti pe parintii lui. Insa mie mi se pare de valoare schimbarea daca se face din convingere si nu din interes. Ca Botezul nu il iei ca din Supermarchet. Trebuie adusa o marturisire de credinta, cred ca doar in Sfanta Treime, nu stiu exact. Cine stie, poate imi spune si mie cum s-ar desfasura un Botez pt adulti si ce i-ar putea invata la cateheza.

El mai are un frate care s-a casatorit cu o fata ortodoxa, au facut Nunta in Biserica , deci si fratele lui se botezasera in Ortodoxie. Nu prea se duceau ei pe la Biserica. Dupa un timp, cativa ani, fratele lui s-a botezat la Baptisti sau Penticostali. Apoi s-a botezat la acelasi cult si sotia lui. Deci, Botezul nu cred ca vine cu o formula magica, ce ii schimba inima omului. In vechime, primele veacuri, trebuia ca mai intai sa creada si apoi sa se boteze, nu invers. Aceasta nu ar fi o problema pt el, el crede in Sfanta Treime, a citit Biblia, dar cat i s-o fi intiparit si in inima nu stiu prea bine. Daca nu te duci frecvent la Biserica si nu participi la Sf Maslu nu prea ai cum sa primesti Har de la Dumnezeu. La Sf Maslu, chiar daca nu ai pb de sanatate trupeasca, e bine sa ne ducem pt vindecarea sufleteasca. Eu am simtit o diferenta radicala in ziua in care am participat la Maslu fata de cele de dinainte. De aceea ma gandesc ca poate daca ar participa, s-ar schimba, si ar fugi de la el duhurile care il fac sa creada aiurelile Penticostalilor. Pr Ilie Cleopa spunea ca sunt asemenea duhuri, numiti Arhiconi. Dar daca totusi nu are loc minunea de schimbare a mintii (in cazul in care ar fi prea indoctrinat de sectanti, nu stiu) ?

S-ar putea sa fie adevarat cele spuse de Glykys, legat de verticalitate.
Trebuie sfatul Duhovnicului, al unuia intelept sper.

Multumesc pt raspunsurile voastre !
Doamne ajuta!

Cine mai are de spus ceva lista de comentarii este deschisa :)
Reply With Quote