View Single Post
  #7  
Vechi 23.09.2011, 13:39:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Ca Botezul nu il iei ca din Supermarchet. Trebuie adusa o marturisire de credinta, cred ca doar in Sfanta Treime, nu stiu exact. Cine stie, poate imi spune si mie cum s-ar desfasura un Botez pt adulti si ce i-ar putea invata la cateheza.

Deci, Botezul nu cred ca vine cu o formula magica, ce ii schimba inima omului. In vechime, primele veacuri, trebuia ca mai intai sa creada si apoi sa se boteze, nu invers. Aceasta nu ar fi o problema pt el, el crede in Sfanta Treime, a citit Biblia, dar cat i s-o fi intiparit si in inima nu stiu prea bine. Daca nu te duci frecvent la Biserica si nu participi la Sf Maslu nu prea ai cum sa primesti Har de la Dumnezeu. La Sf Maslu, chiar daca nu ai pb de sanatate trupeasca, e bine sa ne ducem pt vindecarea sufleteasca. Eu am simtit o diferenta radicala in ziua in care am participat la Maslu fata de cele de dinainte. De aceea ma gandesc ca poate daca ar participa, s-ar schimba, si ar fugi de la el duhurile care il fac sa creada aiurelile Penticostalilor. Pr Ilie Cleopa spunea ca sunt asemenea duhuri, numiti Arhiconi. Dar daca totusi nu are loc minunea de schimbare a mintii (in cazul in care ar fi prea indoctrinat de sectanti, nu stiu) ?
Gandesti corect, mai intai baza credintei sunt invataturile de credinta. In urma acceptarii acestor invataturi primeste Botezul.
De aceea mai intai se face cateheza. Aceasta cateheza e in general cuprinsa in catehismul ortodox, se gaseste si pe net. Nu numai ca trebuie sa le citeasca si intelega, dar trebuie sa creada in ele, in toate si asta nu doar formal, ci cu convingere.
Apoi, pe langa dreapta credinta mai e nevoie de har si fapte. Doar credinta si fapte nu sunt suficiente, trebuie har si acesta il luam din Sfintele Taine, prin Impartasanie dupa ce ne-am botezat. Spovedania este reinnoirea Botezului, iar Impartasania reinnoirea Mirungerii, adica primirea harului.
Reply With Quote