View Single Post
  #21  
Vechi 05.03.2013, 09:39:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tigrisor,eu sunt un om cu multe pacate,mai multe decat iti imaginezi tu.Nu pe ce spun eu trebui sa pui pret ci sa iubesti Scriptura pt ca este Cuvantul lui Dumnezeu.Nu te grabi,ai rabdare cu tine si nu ezita sa folosesti acele talcuiri care ti-au fost recomandate mai sus de oameni cu bune ganduri.Scriptura nu este o carte ca oricare alta carte si pana si cei mai mari sfinti s-au luptat cu intelegerea lor si cu patimile lor pana sa-i patrunda,cu ajutorul Duhului Sfant,intelegerea.Unele pasaje se inteleg mai usor,dar au profunzimi nebanuite iar altele par foarte dificile dar odata intelese vor lumina precum o raza puternica tot ce este in jurul lor.Insa cel mai mult conteaza,cred eu,sa nu le lasi sa fie o litera moarta,ci sa ai sufletul deschis in fata lor,sa le lasi sa te cerceteze,sa te mustre,sa te invete,sa te aline si sa te imbarbateze.In acest mod ele vor intra in viata ta ca un izvor de apa vie care nu te va parasi niciodata,nici in cele mai grele momente.Ai grija de tine,pune alaturi de Scriptura si intelegerea celor luminati de Dumnezeu inainte ta si daca ai o viata de credinta sincera si insetata dupa Dumnezeu,Cuvantul te va calauzi mereu.Toti cei de aici ti-au dat sfaturi foarte bune si nu ar rau deloc sa iei legatura cu preotul tau ca sa-ti recomande lecturi in ordine graduala pt studiul Vechiului Testament si sa ai un contact permanent cu dansul acolo unde simti ca nu intelegi.Este cel mai bun sfat pe care cred ca ti-l pot da tinand cont de cum este conceputa credinta ortodoxa in care tu traiesti.Dumnezeu sa-ti lumineze calea,curaj,credinta si nadejde caci EL va fi mereu cu tine,pana la sfarsitul veacurilor.
Reply With Quote