View Single Post
  #9  
Vechi 10.03.2013, 23:39:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Din ce ai dat se vede clar din acel canon VII că trecerea la noul calendar ("gregorian") este anatemizată, chiar dacă nu este vorba de o dogmă. Prin urmare este sau nu anatemizată adoptarea noului calendar la 1923? Când a fost anulată anatema sinodului "pan-ortodox" de la 1583 și de către cine? Dacă nu ținea de dogmă, atunci de ce au preferat să anatemizeze? Dacă au anatemizat nu înseamnă că noul calendar nu trebuie ținut nici în ziua de azi, că doar este anatema (conform canonului de la 1583) noul calendar al astronomilor atei ai papei?
Decebal, ti-am raspuns de doua ori la intrebarile astea, tu le pui pentru ca probabil nu vrei sa accepti, nu pentru ca ai intrebari. Cel putin mie asa imi dai impresia. Ai raspunsul in acel articol, aceleasi argumente le-am avut si eu in trecut in discutia cu un stilist, eu daca o sa-ti repet de mai multe ori tot nu o sa accepti. Pe tine poate te deranjeaza ca este anatemizat Filioque, dar era deja condamnat la sinodul din 879, din timpul Sfantului Fotie cel Mare.
Repet, screi ca cei ce nu respecta hotararile sinoadelor si vor sa schimbe dogma prin urmarea noului calendarului. Repet si asta, sunt si alte puncte care nu tin de calendar, ci de invataturile catolice. Ti se pare ca noi am adoptat acele invataturi catolice odata cu schimbarea calendarului?

Last edited by catalin2; 10.03.2013 at 23:48:43.
Reply With Quote