View Single Post
  #1  
Vechi 22.08.2008, 20:35:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Evident ca Maria trebuie numita Theotokos pentru ca Cel care s-a nascut din ea a fost cu adevarat Dumnezeu, este foarte frumos sa ne rugam Maicii Domnului care dupa invatatura ortodoxa are mare trecere la Fiul Sau si se roaga pentru iertarea si ajutorul nostru o preafrumoasa si mult cunoscuta rugaciune este "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara bucura-te cea plina de dar arie , Domnul este cu tine, binecuvantata esti intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau ca ai nascut noua pe Hristos Mantuitorul Sufletelor noastre, Preasfanta Marie Maica lui Dumnezeu roaga-te pt noi pacatosii amin" nimic rau si gresit pana acum, dar am gasit unele rugaciuni cu a caror forma de exprimare nu prea sunt de acord

Si acum... (a Nascatoarei...)
Ceea ce ai nascut izvorul nepatimirii, tamaduieste-ma pe mine, cel ce sunt ranit de patimi si din focul cel vesnic ma rapeste, ceea ce singura esti de Dumnezeu daruita, Fecioara
de ce tamaduieste-ma? nu trebuia sa fie "roaga pe Fiul tau sa ma tamaduiasca?


A Nascatoarei:
Norul cel luminos al soarelui, lumineaza-mi mie lumina ca sa risipeasca întunericul pacatelor mele. Da-mi mâna, celui cazut în noroiul pacatelor, ridica-ma de unde zac, ca tu singura esti îndreptarea lui Adam cel cazut.
--Nu Hristos ne-a eliberat de sub pacatul adamic? .cum sa zici ca "tu esti SINGURA (!!!) care ne-a scapat de pacatul adamic?

adresarea "
"lumineaza-mi mie lumina" adica cum poate Maica Domnului sa lumineze, poate ea face ceva de la sine? ar insemna sa fie un dumnezeu mai mic nu?

Si acum... A Nascatoarei:
Ceea ce primesti glasurile celor ce cu credinta cer de la tine folosinta, care singura esti scaparea credinciosilor, mântuieste, milostiveste-te Stapâna, pazeste de stricaciune si de toata asuprirea pe cei ce cu dragoste si cu credinta pururea te maresc.

de ce este numita "singura scapare a credinciosilor" Dumnezeu ce este?

Cu toata stima pe care o am la parintele Cleopa , nu imi dau seama cum poate afirma aceste lucruri "Daca nu ar fi Maica Domnului in ceruri, lumea asta s-ar fi pierdut de doua mii de ani. " Parca scria ca nici Fiul nu stie Ziua ci numai Tatal

nu stiu ce sa zic dar in multe chesti nu se respecta invatatura Bisericii, sau cel putin asa cum o cunosc eu in legatura cu Sfintii si Sf Fecioara
Reply With Quote