View Single Post
  #9  
Vechi 03.11.2010, 13:02:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numai în acest sens, al consubstanțialității, putem vorbi de o naștere, deci de un Tată și un Fiu așa cum eu sunt consubstanțial cu tatăl meu (adică: am aceeași natură umană), pe câtă vreme ceva făcut (sau creat) de taică-meu nu este consubstanțial lui.
Imi permit o corectare: totusi, din cate stiu eu, paternitatea omeneasca este o imagine a paternitatii dumnezeiesti si in ceea ce priveste consubstantialitatea (unitatea firii; pt ortodocsi: cuvantul conssubtantialitate se traduce in Crez cu 'de o fiinta'), pentru ca un om naste (adica concepe) tot om, nu capra sau gaina. Intre tata si fiu exista o unire de fire (fiinta). Iar intre toate persoanele umane exista un fel de consubstantialitate, care ar trebui sa se manifeste prin dragoste (este sensul profund al dragostei crestine pentru semeni), intunecata insa de cadere.
Omul, si in acest sens, de fire omeneasca, este facut dupa chipul lui Dumnezeu - Dumnezeu Treime: pentru ca, tot asa cum sfanta Treime este un Dumnezeu in trei persoane, omul este un Om (o fire omeneasca) in multe persoane (ipostaze).
Din cate stiu eu, asta este invatatura parintilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 03.11.2010 at 20:24:10.
Reply With Quote