View Single Post
  #54  
Vechi 31.05.2011, 20:22:44
viali constanta viali constanta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2011
Mesaje: 2
Thumbs up

[quote=Dan Antonovici;275840]
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca trebuie...

http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php

Mentiune: pagina apartine BOSV.

Ultimul articol: "Sfinte moaste sau cadavre?"

REPLICA:


www.Mitropoliaslatioara.ro, stilul vechi din Romania – stiliștii, care ponegresc și atacă fățiș persoana părintelui Argatu, aducând blasfemie trăirii și vieții părintelui acuzându-l de „erezie” și „deschisul cărții” și batjocorind trupul deshumat a părintelui cu cele mai oribile cuvinte și imagini: de cadavru, blestemat, și altele, pentru a da idei și a face din persoana părintelui o persoana controversată. Cunoaștem de unde vine atâta ură împotriva părintelui Ilarion și cunoaștem și cine sunt „stiliștii”.
Am putea să scriem și noi părerea noastră despre „Sf.Glicherie" al lor, despre „cadavrul" lui și despre „viața de nesfințenie” pe care a dus-o cu dovezi și documente. N-o facem (deocamdată), pentru că am fi ca ei. Lăsăm pe Dumnezeu să ne descopere Sfinții lui și vrednicia fiecăruia.
Nu cred că o biserica necanonică și schismatică cum sunt „stiliștii” pot să facă aprecieri credibile la adresa unor duhovnici cu trăire sfântă și sub ascultarea bisericii străbune, așa cum sunt: Părintele Cleopa, Părintele Arsenie sau Părintele Argatu. Nu cred că poate cineva să-i creadă și să ia de bine ceea ce zic ei la adresa noastră cei ce am rămas sub ascultarea Sfântului Sinod.
Pe Părintele Ilarion Argatu nimeni nu-l declară sfânt dar despre viața lui de sfințenie se vorbește în popor și se va vorbi și scrie mult timp. Am citit din cartile pe care le aduc ca argument stilistii si nu am gasit nimic din ceea ce spun. Se vede ca sunt niste minciuni si niste "mincinosi ordinari". Ceea ce spun ei despre Parintele Argatu din ceea ce stiu si cunosc eu, se potriveste ca o manusa cu "cadavrul" lui Glicherie Tanase, pe care l-au declarat "sfint" (?). Exact. Aduc declaratie si marturii chiar de la oamenii stilisti care au participat la dezhumarea lui Glicherie si care s-au ingrozit de ceea ce au vazut si ce putoare era. Am sa le postez pe sit, daca va fi nevoie.
Nu ne puneti la incercare si nu va jucati de-a biserica cu noi, vedeti-va de preotii si duhovnicii vostri. N-am auzit pina acuma de vre-un duhovnic la voi cu renume ca Parintele Argatu, sau Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Boca, Parintele Arsenie Papacioc. Aveti? Nu cred! Si atunci?
Pe Părintele Ilarion nimeni nu-l declară sfânt dar, despre viața lui de sfințenie se vorbește în popor și se va vorbi și scrie mult timp. Unii își ascund identitatea la paravanul unor sit-uri asa numite "ortodoxe" nu vor să se știe cine sunt, acolo aruncă numai cu păreri „binevoitoare” pentru a semăna îndoială în jurul persoanei părintelui. Alții țin predici în public și întinează memoria părintelui, apoi le postează pe internet pentru un public mai larg cum este cazul Părintelui Gheorghe Anițulesei din Rădăuți. Din predica lui am aflat și eu că, el este cel ce l-a dezgropat pe Parintele Argatu si nu stim cine l-a chemat la dezgropaminte și tot el este cel ce l-a profanat pe părintele la dezgropăminte de a rămas fără piele pe față și fără extremități la mâini și picoare spalandu-l cu un cazan de apa si frecandu-l pe fata cu peria de paie si bidideaua de varuit ca sa indeparteze existenta unei ciuperci albe de umezeala ce a cuprins tot sicriul si trupul parintelui. Datorită lui și ai altor preoți care au participat la degropare, părintele arata așa cum se vede în fotografia postată de „stiliști”. Poate că făcând aceasta pe Parintele Anitulesei l-a cuprins un duh străin și batjocoritor de a început să-l defaime în predici pe părintele Ilarion în ziua de Pogorârea Sfântului Duh, predica inregistrata si postat pe internet. Nu cred că a vorbit Duhul Sfânt prin gura părintelui Anițulesei, nu cred pentru că Duhul Sfânt nu este un duh defăimător și pătimaș. Părintele Anițulesei care face atâta caz în toate predicile sale de: acrivie, canonicitate, masonerie, în mod poliețienesc, justițiar, nu cunoaște că preoții nu se spală cu un cazan de apă și nu se freacă cu peria? Ce spune rânduiala îngropării preoților? În mormânt părintele a stat tot timpul în umezeală și în apa care s-a infiltrat din drum pe sub temelia bisericii în mormintele părintelui și a preotesei Georgeta, ceea ce a atacat sicriul, veșmintele și trupul părintelui.Acest lucru sta in raspunderea fiului Alexandru Argatu, dar nu-l judecam ca are cine-l judeca, nici noi si nici voi.
Eu stiu ca in Biserica cel care judeca pe un preot gresit este episcopul si nu un preot de rand.
Sfatuiesc BOSV-ul si pe parintele Anitulesei Gheorghe sa se corijeze si sa scoata de pe internet acele postari prin care se ponegresc slujitorii bisericii ortodoxe, pentru ca le dati apa la moara sectarilor, va citeaza cand lovesc in preotii ortodocsi si asa contribuiti la decridibilizarea preotilor otodocsi si a bisericii in general.
Mă întreb, oare toți aceștia care vorbesc așa, l-au cunoscut cu adevărat pe părintele? I-au cunoscut viața? I-au cunoscut modul de gândire și de trăire? Au stat vreodată de vorbă cu el? Sau, își fac păreri după ce spun și scriu unii în mod tendențios și cu intenții ascunse și vrăjmașe și fără mustrare de conștiință le trâmbițează în jur?
Acestea toate au făcut si fac parte din suferința părintelui pentru credința cu care slujea pe Dumnezeu și pe oameni și poate această suferință pe care a îndurat-o toată viața cu jertfă, răbdare, dragoste și blândețea ce-l caracteriza, i-au adus starea de sfințenie.
Reply With Quote