View Single Post
  #13  
Vechi 03.07.2011, 21:29:09
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Tot lucrul sa-l incepem cu Dumnezeu, binecuvantarea este cea care sfinteste, unde este Dumnezeu acolo este iubirea care le cuprinde pe toate. E frumos sa cunoastem, sa stim catusi de putin de stramosii nostri, Sfintii nostri Voievozi care au aparat acest pamant, istorie, geografie, sportul, muzica..toate or fi cu folos, daca sunt cu binecuvantare.
Dar muzica aceasta, toata il sfinteste pe om..? Intr-o zi vom sta cu totii inaintea lui Dumnezeu, eu nu stiu ce voi raspunde. Cum stim cand un lucru ne intineaza..


"Odata, am vrut sa dovedesc unor prieteni ceea ce spun Parintii, adica daca nu iesi din ameteala lumii, nu poti sa-ti dai seama de nefericirea ei si nu o poti intelege. Atunci, mi-a luat cuvantul din gura un frate mai simplu care s-a intamplat sa fie de fata si care, in mod foarte logic, i-a convins pe ceilalti cu urmatoarea pilda: " Cand intrati sa lucrati undeva unde este un miros urat, la inceput vi se pare greu sa stati si inabusitor, dar incet-incet, va obisnuiti si nu mai simtiti nimic din ceea ce la inceput vi se parea de nesuportat. Acelasi lucru se intampla si cu viata impatimita pe care numai atunci o va ura cineva cand o va inlocui cu virtutea si va cunoaste diferenta."
TRAIRI ALE DUMNEZEIESCULUI HAR-epistola despre viata lui Gheron Iosif Isihastul

Tot ceea ce este spre zidire, pentru sufletul nostru, este de la Dumnezeu. El ne poarta de grija fiecaruia in parte, nu-l cheama doar pe calugar spre nepatimire, si pe fiecare dintre noi in parte.
Este frumos sa vizitam, dar cat de frumos este pelerinajul la locurile sfinte.
Este frumos intr-un autobus, dar cat de frumos este cand ingerul Domnului ne numara pasii..
Sa ma ierti Alin.
Doamne ajuta
Reply With Quote