View Single Post
  #112  
Vechi 25.10.2016, 21:49:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ba da, ideal ar fii sa imitam pe Hristos si pe sfinti, insa fara sa te dai in barci pe forumuri, asa cum faci tu.

De depasit, nu se poate. Nu pe Hristos, el putin.

Tu esti exact gnul care se simte nedreptatit ca lumea nu vede cat de bun esti. Cum zicea cineva mai sus, narcisist, insa intr-un stadiu foarte avansat.

Nu, tu nu vrei sa fii doar crestin. Asta o poti face si fara asa zisle motive ce le-ai insirat aici, o poti face fara sa stie lumea, insa tu VREI RECUNOASTERE. Ca nu vrei sa recunosti, asta e partea a doua.
Si daca pana si un necredincios vede chesti asta, e grav, cred eu.
Măi soră, ce exprimare ai... nu mă "dau în bărci" pe forum. Am scris de ce spun că vreau să mă călugăresc, ca să fiu de folos, să ajut și pe alții care mai vor să se călugărească, să se hotărască mai ușor, eu optez și îi îndrum pe călugărie, adică vindecare, venirea în sine.

Iar faptul că-mi pui apelative, nu mă ajută la mântuire și nici pe tine, ba din contră pe tine te osândesc faptele și vorbele tale. Singură îți faci rău, prin gândirea lipsită de Hristos, de Iubire.

Dacă și Hristos a vrut recunoaștere, consideră că da, și eu vreau recunoaștere. Sunt a lui Hristos. Creștin, nu eretic. Fără erezie.
Și vreau ca "toată viața mea, lui Hristos Dumnezeu să o dau". Hristos, Apostolii, Părinții, au ieșit printre popoare, prin cetăți și au răspândit Evanghelia.
Da?
Făceau asta, fără să știe lumea, cum tu spui? Nu. Ci era pentru lume. Orice preot, orice monah, orice episcop, orice pustnic, și ar trebui orice creștin, fiind a lui Hristos, să trăiască numai pentru Hristos și pentru oameni. Iar asta cuprinde și înseamnă multe.
La fel și cel ce se călugărește, o face pentru Domnul și pentru lume. Și eu, păcătosul ticălos la fel. Dacă nu înțelegi, ce, de ce, când, cum este călugăria, nu sunt eu de vină, și nu îmi pare că ai vrea să știi.

Și spun și mai mult: toți să căutați recunoaștere. Nu de la oameni, ci de la Hristos. Să-L aduceți pe Hristos, oamenilor, la o cât mai mare măsură a voastră. Îmbunătățindu-vă mereu în Domnul, "din slavă-n slavă."
Domnul lucrează prin oameni. De aceea și-a ales Apostoli, 12, și plus 72. Lucrează prin cei credincioși. Care caută recunoașterea credinței. Prin credincioși. Prin libertate. Dragostea cea care întrece orice închipuire, dăruită oamenilor și măsurii lor.

Călugăria poate exista și în familie, ca cei doi să trăiască în Hristos, desăvârșit, cu conștiință, minte și inimă de monah și monahie. Și vor birui minunat și patimile carnale, vor avea uniri initime, doar pentru facerea de copii, că defapt ăsta-i iscopul unirii intime.

Iar Iuliu nu e necredincios, ai mințit. (poate fără să vrei)

Iartă-mă și pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.10.2016 at 21:57:58.
Reply With Quote