Subiect: Studiul biblic
View Single Post
  #5  
Vechi 10.12.2016, 13:50:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am auzit ca unele confesiuni fac studiu biblic. Nu stiu exact cum anume. Dar probabil ca discuta pe marginea Bibliei.

Initial Biblia se poate citit ca o carte normala, ca sa afli continutul. Poti s-o faci singur.
Mai tarziu, auzind predicile la biserica, citind diverse alte lucrari, sau discutii de aici de pe forum, iti dai seama cat este de grea si interpretabila. O viata intreaga daca mergi la biserica, auzi mereu alte predici, pe aceleasi teme si mereu altfel de interpretari, chiar ale aceluiasi preot.
Eu am citit Biblia. Cu V.T. am avut probleme si am intrerupt. Dar noua ne este de folos Noul Testament.

Foarte utile sunt discutiile cu altii, mai ales cu teologi, ca sa poti intreba ce nu intelegi, sau sa spui problemele tale de intelegere si acceptare.
Ar trebui ca la biserici sa se faca ore de catehism (pentru adulti) si discutii pe teme din predici, din pilde, dar si intrebari de practica in credinta.
Din pacate in ortodoxie acestea nu se fac si este pacat.

Dar credinta este o impletire intre teorie (Biblie si alte carti), rugaciune (la biserica) si punere in practica (atat individual, acasa, cat si social prin fapte bune).
Biblia singura nu te ajuta, nu te lamureste.
Iar Iisus ne-a invatat sa ne comportam cu oamenii, sa traim printre ei.

Preotii au un rol foarte important nu numai prin slujbe, ci si prin lucrul direct cu oamenii, prin sfat duhovnicesc, prin ajutor practic, prin munca in social. Cam lipsesc si astea. Putini sunt preotii care fac si asa ceva.

Carti care te-ar putea ajuta:

1. Vietile Sfintilor Apostoli si a altor sfinti
2. Exista o carte de pilde din Biblie (o esenta a Bibliei daca pot sa spun asa), explicate toate pe intelesul tuturor, de un preot. Mi-a placut.

http://www.librariasophia.ro/carti-P...-so-11545.html

3. Pelerinul rus

Mai vezi pe site-ul acestei librarii, ca sunt multe carti interesante.
Unii citesc mereu si mereu Biblia. O studiaza in profunzime. Cine poate...
Dar fara partea practica de care spuneam mai sus, nu functioneaza nimic. Noi trebuie sa stim sa aplicam la viata noastra de zi cu zi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote