View Single Post
  #22  
Vechi 05.09.2011, 16:41:00
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Fara sa vreau sa fiu indiscreta,dar as dori sa te intreb daca tu esti de origine roman ori ai alta nationalitate?
Fara a fi partinitoare, scriu ce urmeaza.

Am la Universitate niste prieteni adorabili. Martori ai lui Iehova. De curand m-au sunat sa le fac o vizita. In timpul petrecut impreuna (plaja, restaurant, plimbari in aroma Mediteranei, lenevire pe canapele pentru siesta etc.) mi-au spus ca ei serioase indoieli asupra sectei lor, a pastorilor etc. Au lansat subiecte referitoare la Sfata Treime, rolul femeilor etc. Pentru Sfanta Treime le-am spus doar sa citeasca mai atent Evangheliile in care este prezentat Botezul Domnului, pentru rolul femeii sa vada modelul Sfintei Fecioare. Cand au ajuns la post si rugaciune, le-am amintit ce le spunea Iisus Apostolilor dupa vindecarea demonizatului: "acest fel de draci nu pot fi invinsi decat cu post si rugaciune". Erau perturbati, ca unii ce cunosc Scriptura pe de rost. Am cautat impreuna in Biblia din biblioteca lor. Nu au gasit pasajul cu pricina. A mea (in limba romana) n-o aveam cu mine, dar memoria inca functioneaza, din Mare Mila Domnului. Asadar, am cautat pe internet Biblia de la Jerusalem, in franceza si am gasit exact ce spusesem. Au ramas pe ganduri, pentru ca in Biblia lor nu aparea textul intocmai.

Asadar, in functie de cult/secta, insusi textul sacru difera. Fiecare secta a eliminat, in functie de propriile interese, fragmente din textul sacru.
Reply With Quote