View Single Post
  #10  
Vechi 12.07.2010, 08:44:27
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

„10. Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia.
12. Celorlalți le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, și ea voiește să viețuiască cu el, să nu o lase.
13. Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.
15. Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legați; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Căci, ce știi tu, femeie, dacă îți vei mântui bărbatul? Sau ce știi tu, bărbate, dacă îți vei mântui femeia?” (Întâia Epistolă către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, Capitolul VII)

Nu cred că există un motiv necesar și suficient pentru a divorța în afara motivului de adulter. Și când spun adulter (adică, încălcarea fidelității conjugale) am în vedere nu doar experiența extraconjugală cu o altă femeie / bărbat, ci orice experiență care înșeală grav iubirea celei / celui cu care te-ai căsătorit (de ex.: violență, beții prelungite). În cazul bătăilor, bețiilor, minciunilor, opinia mea este că aș fi pentru divorț cu condiția ca victima să fi iertat și să fi încercat de mai multe ori (șapte ori șaptezeci și șapte!) îndreptarea celuilalt (încercări pe cale duhovnicească și împărtășind valorile autentic creștine, nu încercări pe cale judecătorească și polițienească sau tentativa de a găsi un substitut relației conjugale în beție sau adulter).
Există motive invocate pentru desfacerea căsătoriei cu duiumul:
* părăsirea nejustificată a domiciliului conjugal imputată pârâtului;
* incompatibilitate fiziologică;
* boala incurabilă gravă a unuia dintre soți ascunsă celuilalt soț la încheierea căsătoriei;
* lipsa nejustificată a consimțământului la raportul sexual;
* destrămarea vieții de familie dovedit de manifestări imorale;
* separația în fapt imputabilă pârâtului etc.
Motivele de mai sus sunt pentru un bun creștin (ă) tot atâtea încercări de-a destrăma familia din dorința „de a-și reîncepe viața”. Fraților / surorilor, odată ce v-ați căsătorit, căsătoria este făcută să fie pentru totdeauna. Dorința de recăsătorire demonstrează ... pofta acerbă de sexualitate și tot arsenalul de „valori” care însoțește o atare dorință. (nu exagerez deși ar părea astfel, fiindcă sexualitate înseamnă și etalarea picioarelor de după o fustă minusculă și dorința gospodinei de a-și pierde vremea cu noile tendițe în moda vestimentară ) Când vom înțelege că scopul căsătoriei e nașterea de prunci și creșterea acestora? Când vom înțelege că soțul / soția violent(ă) poate fi adus(ă) pe calea cea bună cu răbdare și iubire? Fiindcă Dumnezeu este de partea celor care împărtășesc ideea că „roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința” (Epistola către Galateni, 5, 22) Când vom înțelege că nu ne căsătorim doar pentru egoismul nostru funciar și că celălalt este mai important decât noi înșine? Nu există nici o umilință în tentativa de a încerca să-l aduci pe celălalt pe calea cea bună! Dar ce vorbesc eu... Când valorile noastre sunt sticla de bere, meciurile de fotbal, fustele scurte (chiar și în biserici), când fetele de 5-10 ani sunt învățate de mămicile lor creștine să se machieze etc., ce să mai așteptăm de la încheierea unei căsătorii?
Problema noastră e să-l iubim mai mult pe celălalt și nu imaginea pe care ne-am construit-o despre el, fiindcă ea, imaginea, este iluzorie și dispare destul de repede și descoperim defecte. Și în acest moment se probează dragostea autentică. Așadar, să ne iubim soțiile / soții tocmai pentru că au o mulțime de defecte, înseamnă că Dumnezeu ne oferă șansa să dăruim noi mai mult. Și dăruind vei dobândi (N. Steinhardt). Iar calea întru Hristos este aspră, presupune înfrânare, chiar și în căsnicie, nu m-aștept să înțeleagă ceva vreo persoană tributară valorilor perisabile ale societății de astăzi. Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote