View Single Post
  #121  
Vechi 09.07.2011, 16:48:18
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Doamna,dansii,nu eu,s-au pozitionat pe acest fundament.Prin urmare,din moment ce isi inteleg ascendenta doctrinara din arminieni,iar noi cu arminienii sunt pe pozitii clar opuse,ce sa discutam?Probleme care s-au mai discutat si care,din punctul de vedere al uneia dintre parti,sunt clarificate?Este complet ilogic.PS:Nu-l confundati pe Hristos cu Miller sau White.
Nu pricep exact ce înțelegeți prin influența arminiană la adventiști. Dacă vă referiți la opoziția față de cea mai clară formulare a doctrinei despre predestinație dată de reformatorul elvețian, ilustrul dumneavoastră înaintaș: “Numim predestinație, decretul etern al lui Dumnezeu prin care a hotărât în Sine ce anume să se întâmple cu fiecare om. Nu toți sunt creați pentru aceeași condiție; ci unii au fost predestinați la viața veșnică, alții la pieire veșnică.” atunci discutăm în cu totul alți termeni. Însă mă tem că superficialitatea la care sunt determinat să recurg în ultima vreme mă va împiedica s-o fac. Deși împărtășesc vederile ortodoxe cu privire la predestinație...
Nu aveți de ce vă teme, nu-L confund pe Hristos nici cu Miller, nici cu White, nici cu Calvin.
Reply With Quote