View Single Post
  #16  
Vechi 28.11.2011, 11:11:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc, Lore!
Exact asa auzisem si eu ca se intampla.
E destul de greu si asa sa ai o viata curata, sa pazesti poruncile Domnului, dar cand mai vrei sa-i ajuti si pe altii, atunci deja devine o incercare mai grea, pentru unii chiar imposibil de realizat, fara unele sacrificii mai ales.
Important este si cred eu ca e mult mai usor daca ceea ce faci faci din dragoste si pentru ca crezi cu adevarat ca asta e misiunea ta, probabil cei care "cad" sunt cei care-si propun s-o faca doar din mandrie, teribilism sau alte considerente, mai mult sau mai putin ortodoxe (cum se spune in popor, ca vezi Doamne, e o onoare sa fii preot/preoteasa, ai numai avantaje, si aici si in ceruri, ai o viata usoara, nu dai cu sapa, te iubeste si te ajuta toata lumea, etc).
Dar se pare ca nu e chiar asa, ba din contra, sunt alte voci care spun ca "diavolul" se inversuneaza impotriva ta si vrea sa se razbune cand vrei sa-i ajuti pe altii , sa-i aduci pe calea cea buna, si daca nu reuseste sa te corupa cu ispitele "lumesti", te "ataca" pe plan spiritual, indemandu-te la mandrie, ravna nesocotita, etc, sau chiar fizic, cu boli, neputinte, accidente, Doamne fereste. In fine, nu stiu daca e chiar asa sau e doar o ipoteza, dar pare plauzibila.
Asa ca, sa va ajute bunul Dumnezeu pe toti si sa va fereasca de toate relele si toate ispitele si incercarile pe care le intampinati, ca fara ajutorul Lui nu putem face nici unii nimic.

Toate cele bune!
Reply With Quote