View Single Post
  #10  
Vechi 01.05.2015, 20:55:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asta cu gasitul cuibului inainte de casatorie este deja overrated.
Important este sa gasesti omul ala ideal pt familie,care are potential cum se spune.
Impreuna se poate face orice;este normal ca la 20+ sa nu ai toate conditiile implinite.
O fosta colega a mea,s-a casatorit de tanara cu un baiat simplu (simpla era si ea). Un timp au trebuit sa locuiasca cu socrii,cu o bunica si cu un nepot-toti in 2 camere de bloc.
Si-au strans bani din salariu,au fost chibzuiti,fara cheltuieli pe mofturi ,uneori nu se duceau nici in vacanta,vara.Ba mai gradinareau in weekend si la tara ca sa poata vinde ceva verdeturi la supermarketurile din oras. Ban pe ban se aduna,daca nu ai vicii majore.
Dupa 10 ani,si-au cumparat teren in Cernica si si-au construit casa visurilor lor pt care au strans atata.
Amandoi,pana la 30 de ani au terminat studii universitare(asta si pt ca au avut timp si ocazie,nefiind blagosloviti cu copii,ea nu poate sa faca).

Amandoi oameni credinciosi,au facut nunta in conditiile in care altii nici nu gandeau"de ce sa ma casatoresc caci nu am unde sa stau!am putea sa stam si in concubinaj ca si asa suntem niste parliti,de unde bani si de nunta?"
Dar ei au zis"trebuie sa facem nunta ca nu se poate sa stam in fata lui Dumnezeu necasatoriti,in pacat;de aici ni se trag toate necazurile"!
Asta pt ca au trait o scurta perioada asa iar ea s-a imbolnavit.

Am cunoscut oameni foarte cumsecade si credinciosi in Romania...
Acesti tineri,au fost dovada ca se poate dar...ei sunt deosebiti de multi altii.
Credinciosi,fara vicii,virgini amandoi la 20 de ani ...unde exista puritate,exista si Duhul Sfant s-apoi unde este Duhul Sfant ...este totul!
Altii pana la 20 de ani deja au adunat pacate multe,grele...Nu zice nimeni ca nu se iarta,dar platesti pt ele,nu ai acelasi start in viata cum il au niste oameni puri,fara pacat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.