View Single Post
  #82  
Vechi 04.04.2018, 21:00:34
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Intotdeauna am crezut ca la adevar se ajunge cu mintea. Dar poate m-am inselat si e nevoie de altceva.
Te intreb cum poti stii ca esti dezorientat in absenta unui reper orientativ exterior gandirii proprii. Ori in clipa in care accepti un duhovnic in viata proprie asta faci, accepti ca cineva din afara mintii proprii sa te ajute sa vezi viata ta si prin alti ochi. Noi de multe ori suntem prrea indulgenti cu pacatele proprii. Bazandu-se pe mintea proprie, ce crezi ca gandea Al Capone despre el. Ceva de genul:"Mi-am dedicat toata viata in a da placeri oamenilor ,si ce am primit inapoi ,o viata de om haituit ."

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ce inteleg eu de aici e ca am "inima murdara". Dumneavoastra l-ati vazut pe Dumnezeu? Se pare ca da, pentru ca vorbiti cu atata convingere. Desigur, pe mine nu m-ati convins deocamdata. Pe dumneavoastra, ce-i drept, v-ati convins, mai ales ca sugerati ca aveti spre deosebire de mine "inima curata", lucru e cat se poate de bun, in special pentru ca "starea de curatie a inimii" v-a permis sa pricepeti si sensul pariului lui Pascal la care ma indemnati sa mai meditez:
Eu nu spun ca am o inima curata, dar atunci cand m-a chemat Dumnezeu, ascultam in casa in care am fost primit. Deci nu dadeam sfaturi ci ascultam, si intrebam frumos. Eu erram un imbecil intrat intr-o familie binecuvantata. Dar ascultam si ii iubeam pe cei din jur.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Desigur, insistenta e cheia succesului, eventual completata cu o mare durere pe care mi-o doriti si pentru care nu ma supar:
Frate eu chiar iti doresc bine ,nu m-ai inteles deloc. Am zis ca e poate o sansa, fiindca atunci cand ne pune probleme mari viata,atunci incercam sa schimbam ceva,ne punem niste intrebari profunde.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Jonnyw2013 a scris:Ar mai fi o speranta sa fii intr-o mare durere,incercare si aia sa iti deschida ochii.Dar opreste-te la ce ti-am spus:Blaise Pascal -Scrisorile provinciale si Cugetari-unde zice multe de viata lui-asta ca iti puneai intrebari ca suntem adepti unui curent antiintelectual, si "Catre Autolic."

Pana va veni momentul in care mi se va intampla in viata ceva rau, "lasati-ma/ sa umblu mut printre voi,/ sa va ies in cale cu ochii inchisi" (L. Blaga - Catre cititori)
Legat de Scrisorile provinciale ,sora lui la inceputul cartii spune despre viata lui. Ce e interesant, ca ea explica cum el avea rabdare sa explice oamenilor ,care il intrebau despre Dumnezeu ,chiar si celor care ii puneau intrebari aiurea,el avea mare rabdare cu ei si se punea in locul lor. De ce zic ca e o carte deosebita? Fiindca omul asta echivalentul lui Einstein ptr sec 17,deci o minte foarte luminata ,care credea in Dumnezeu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote