Subiect: Ajutor
View Single Post
  #13  
Vechi 20.07.2018, 22:14:36
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu scriu cand l-au inventat evreii pe hassatan si tu esti capabil sa intelegi asa ceva?!?
Ati spus ca Satan este o inventie evreiasca, deci nu un adevar. Atunci cine a ispit-o pe Eva in Eden? Pentru cine a fost creat iadul? La cine se refera Iisus in apocalipsa cand vorbeste de fiara si ce scotea din oameni mai tot timpul in Noul Testament? Dumnezeu a creat pe om dupa chipul si asemanarea Lui, deci cum a putut sa cada in pacat omul daca nu a existat un rau exterior lui?

Dupa cum ati spus si dumneavoastra, Satan este un personaj central in crestinism. Daca a fost inventat, iar apoi i-a fost atribuita mai multa putere, am presupus ca vreti sa spuneti ca totul este o inventie. Am mai intalnit punctul asta de vedere la multe persoane, ca religia asta este un instrument de a tine toate popoarele subjugate (ceea ce mi se pare fals).

Imi cer scuze daca am mers prea departe cu presupunerile. Puteti fi mai explicit, si sa-mi raspundeti cu ce scop a fost creat Satan intai, iar pe urma de ce i-a fost data mai multa autoritate? Multumesc anticipat!
Reply With Quote