View Single Post
  #5  
Vechi 26.03.2010, 17:30:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se mai intampla, nu vad de ce atata discutie in jurul unui astfel de lucru.

Ne miram si ne minunam de parca noi insine am fi lipsiti de orice cadere, si nu ca nu ni s-ar fi dat Har..
Și cu asta gata am încheiat discuția!

Nici noi ca oameni nu avem voie să ținem supărare căci în rugăcinile care se citesc de către oricine se împărtășește se spune așa:
"Trupul Stăpânului vrând să-l primești spre hrană,
Fie-ți frică să nu te arzi,că foc este;
Sângele lui vrând să-l bei spre împărtășire
Mergi și cu cei care te-au mâhnit te împacă
Și așa îndrăznește de ia hrană sfântă..."
Sau când mergi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie :
"Să nu apună soarle peste mânia ta,iar dacă ai supărat pe cineva lasă darul tău,mergi de te împacă cu cel căruia i-ai greșit sau ți-a greșit..."
Toate acestea nu mai sunt valabile sau sunt doar pentru mireni,nu și pentru preoți?
Eu ca un om păcătos și lumesc ce sunt așa fac,mă duc și-mi cer iertare .
Dacă nu mă iartă nu mai este păcatul meu.

Iisus Hristos a dat poruncă să ne iubim vrăjmașii dar aceasta este anevoie pentru oameni.
Dacă nu-i putem iubi măcar să-i ignorăm,să uităm de ei și de conflictele pe care le avem și să nu-i defăimăm în fața altor oameni.

Dacă ei (preoții) sunt la fel ca noi atunci de ce este așa mare păcat să vorbești(judeci) un preot?
Pentru mine preotul este mai presus de oameni când slujește în biserică dar și atunci când poartă haina de preot.

Dacă te-ai duce la un preot cu o problemă și întrbându-te ce duhovnic ai ar începe să vorbească urât despre acela și să te alunge și pe tine doar pentru că între ei a fost cine știe ce conflict cum te-ai simți?
Mie mi s-a întâmplat aceasta de curând și nu pot să cred ce mi-au auzit urechile.

Ce vină are un mirean că între ei sunt conflicte?
Este etic să se vorbească de rău față de oameni care nu cunosc natura relațiilor dintre ei ?

Last edited by dorinastoica14; 26.03.2010 at 17:32:54.
Reply With Quote