View Single Post
  #6  
Vechi 23.03.2010, 21:26:00
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panda701 Vezi mesajul
Nu sunt sigur daca aceasta interbare merge mai bine in threadul Biserica Ortodoxa, dar in fine...
Sunt un tanar de 16, crestin. Familia mea e crestina, dar mergem rar la biserica. Eu insa ma aflu la o varsta (straniu, sincer) la care doresc sa invat mai mult despre crestinism, sa fiu mai aproape de Dumnezeu. De aceea as vrea sa ma duc macar o data pe saptamana la biserica. Problema e ca nu prea stiu regulile bisericesti, nu stiu la ce sa ma astept. E un fel de frica.
Si nu prea am vazut tineri in biserica...

Sfaturile sunt binevenite. Si iertati-ma pentru posibila naivitate.
Eu aveam vreo 15 cand am inceput sa merg la Biserica. Aveam pacate mari si am fost sa ma spovedesc. Apoi am zis ca raman si la slujba si de atunci am mes aproape in fiecare duminica. Am avut si eu o oarecare teama ca nu stiu la ce sa ma astept, dar am invatat de la ceilalti oameni care erau. Cand se punea toti in genunchi m-am pus si eu apoi am invatat in ce momente se sta in genunchi Cruce iti faci cand auzi de Sfanta Treime:"In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" si atunci cand simti tu nevoia.
Asta nu e o problema prea mare. Important e sa nu lasi gandurile sa iti distraga atentia de la slujba, adica sa faci tot posibilul si chiar daca nu reusesti macar sa incerci.
Alta ispita e si frica de a nu fi considerat de altii in vreoun anume fel pentru ca mergi la Biserica si pentru ca vrei sa fii un crestin adevarat. Dar nu trebuie sa placem acestei lumi ci lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa te ajute!
P.S.
Duminica la Sf Liturghie oamenii duc la Altar prescuri insotite de lumanari si pomelnice.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 23.03.2010 at 21:28:12.
Reply With Quote