View Single Post
  #2  
Vechi 23.05.2011, 02:22:03
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Him... delicata problema,... ma intreb OARE CUI VA FOLOSI SI IN CE SCOPURI profunda si complexa patrundere in intimitatea cea mai delicata a credinciosilor, realizabila prin acest chestionar foarte bine alcatuit? Cine vrea sa intrevada o parte din tendintele viitorilor Preoti ai Bisericii ortodoxe? De ce?
Cred ca era obligatoriu sa NE INFORMEZI IN PREALABIL in legatura cu acest aspect fundamental in aplicarea chestionarelor. Sunt psiholog de profesie, cunosc cate ceva din universul chestionarelor, de aici o rezerva serioasa fata de solicitantul unui astfel de instrument de investigare sufleteasca.
Imi cer scuze pentru franchetea cu care iti spun ca la acest chestionar eu nu pot, adica refuz sa raspund. Chiar daca, sau tocmai pentru ca studiez Teologia. Nu sunt deloc sigur ca el aduce vreun beneficiu Bisericii, adica sufletelor noastre in aste vremuri deja foarte tulburi...
Ce asigurari credibile si verificabile ne poti oferi referitor la confidentialitate, la accesul nostru, al subiectilor, la rezultatele cercetarii si la utilizarea acestora?
Problematica pe care o contine chestionarul propus (repet, foarte bine construit) tine mai degraba de Sfanta Taina a Marturisirii decat de cercetarea "stiintifica" publicabila.
Parintele Nicolae Steinhardt spunea in "Jurnalul Fericirii": "crestinismul ne-a invatat sa fim buni, nu sa fim prosti". Iar altcineva ne-a spus "Privegheati!"...
Dupa opinia mea, solicitarea de a completa acest chestionar incalca normele de etica ale aplicarii chestionarelor. Mai mult nu intentionez sa spun legat de acest subiect.
Personal consider ca este lipsita de onestitate camuflarea unor bogate intentii psihologice ascunse sub "perdeaua" studierii comunicarii nonverbale.
Reply With Quote