View Single Post
  #3  
Vechi 30.07.2020, 18:33:45
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

A spus că a văzut un vis, eu personal nu cunosc, el povestea, dar cum a fost în realitate nu știu.

„Se făcea că stăteam în chilie și la gemuleț a venit o păsărică. Am întins mâna și păsărica s-a așezat pe mână și numai vroia să zboare. M-am uitat mai bine și am văzut că este murdară. Și i-am zis: „Unde ai reușit să te murdărești așa?”. Iar din partea dreaptă s-a auzit o voce: „Spal-o și va deveni curată”.

Și atunci când am venit a doua oară, bineînțeles că mie îmi era frică.

La început părintele nu a spus nimic, dar am fost la el la spovedanie, m-am împărtășit, iar atunci când Liturghia s-a sfârșit, am venit la el și părintele a zis că mă va lua pe mine, pe Gazina și încă câteva persoane să mâncăm împreună cu el. Mi-a spus să mă așez lângă el. Și m-am așezat. Maica a adus o cană, a așezat-o și a zis: „Rugați-vă și mâncați”. M-am gândit în sinea mea: „Cât de puțină hrană, nici mie nu-mi ajunge, deși mă obișnuiserăm să mănânc puțin. Iar aici sunt vreo șase-șapte persoane”.

Părintele a binecuvântat și am început să mâncăm. Maica a mai adus ceva în niște căni nu prea mari. Am mâncat pe săturate, am așezat lingura, iar părintele, care stătea în dreapta mea, mi-a spus: „Mănâncă”, și m-a atins așa în coastă. I-am răspuns: „Părinte, nu mai vreau”. Părintele mi-a spus pentru a doua oară: „Mănâncă, Maria!”. I-am răspuns: „Părinte, am mâncat și sunt sătulă”. Mi-a repetat asta de câteva ori, până când am conștientizat și m-am gândit: „Oare mi-a citit gândurile?” Pentru că eu credeam că nu mă voi sătura. Asemenea gânduri aveam. Și atât, nu a mai vorbit.

Atunci când ne pregăteam de plecare, a zis: „Galina, nu plecați. Am să vă conduc”. Și ne-a condus.

Ajunseserăm până la mijlocul muntelui.

Iar atunci când a venit să ne conducă, am fost cuprinsă de lacrimi, multe lacrimi. Ei discutau, iar eu mergeam și plângeam. Părintele mi-a spus: „Maria, de ce plângi?” Nu știam ce să-i răspund pentru că nu știam din ce cauză plângeam. Nu știam din ce cauză îmi curg lacrimile. Și după ce ajunseserăm la mijlocul muntelui, probabil că părintele a avut o vedenie a Maicii Domnului. Era o bancă, părintele a ajuns până acolo și nu a mai mers mai departe. Era la mijlocul muntelui. Binecuvântându-ne, Galina a zis: „Părinte, o veți lua pe Maria în rândul fiilor Dvs. duhovnicești? Vreau foarte mult ca să frecventeze biserica”. Părintele a răspuns: „Am luat-o deja. Maria este fiica mea duhovnicească”.

Lidia MALÂȘEVA

Auziserăm că există un părinte și am avut o dorință foarte mare de al vizita.

Nu știu din ce cauză, dar părintele m-a îndrăgit chiar de prima oară de când m-am dus acolo. Mi-a dat o prescură mare și mi-a spus: „Dacă dorești, să mai vii aici”. Și eu am început să vin.

Eu nu mai auzisem nici măcar de ce trăim.

Părintele m-a întrebat: „Știi pentru ce trăim?”:

Am răspuns: „Nu, nu știu”.

„Trăiești ca să-ți mântuiești sufletul”.

I-am spus, că aud acest lucru pentru prima dată.

Părintele mă îndruma mereu.

Se așeza și mă întreba, dacă am înțeles totul.

„Am înțeles”, îi răspundeam.

Apoi mă întorceam și mă tot gândeam, mă tot gândeam, uite ce mi-a spus, uite ce mi-a spus.

Când eram tânără, nu mă gândeam la nimic, apoi a avut loc o astfel de schimbare, încât mereu mă gândeam și atunci când mergeam la muncă: „Cum să mă mântuiesc? Cum să mă mântuiesc? Unde aș putea afla mai multe despre acest lucru?”. Pe atunci nu exista nimic, pe toate le copiam, stăteam nopți întregi și copiam informațiile pe care le găseam. Scriam, scriam, scriam.

Și am fost foarte bucuroasă să întâlnesc un astfel de părinte.

Claudia VERȘININA

Așteptam să-i cer binecuvântare. Atunci când a ajuns până la mine mi-a spus: „Claudia, vei rămâne la mine”. I-am spus: „Părinte, nu m-am cerut de acasă și este posibil să mă anunțe pierdută”. Părintele mi-a pus: „Du-te acasă, cereți voie și întoarce-te”.

Reporterul:

Dar când v-ați întâlnit cu părintele, v-ați prezentat, ați spus: „Sunt Claudia”.
Nu. Nu m-am prezentat. Părintele singur m-a numit pe nume

Reporterul:

Imediat ce v-a văzut…

Imediat, da. M-am și mirat. De unde mă cunoaște? Cum de m-a numit corect Claudia.
Am fost uimită.

Schimonahia Nicolaia (KOPTEVA)

Nu aveam un duhovnic. Veniserăm aici. Cunoșteam o călugăriță, care locuia pe strada Gazeta Zvezda, nr. 30.

M-am dus la ea și i-am spus, că nu am un duhovnic. Aceasta m-a întrebat la cine mă duc. I-am spus că nu am duhovnic și ea mi-a spus, că în localitatea Ciusovskie Gorodki locuiește părintele Nicolae, un părinte foarte blând și receptiv, și că nici nu am nevoie de un duhovnic mai bun.

Și am plecat împreună cu ea în localitatea Ciusovskie Gorodki. Călugărița asta era cu totul oarbă, nu vedea. Trebuia să o țin de braț și să o duc.

În acest fel am ajuns, am făcut cunoștință cu părintele Nicolae acolo, în localitatea Ciusovskie Gorodki. Părintele mi-a spus, că mă acceptă în rândul fiilor săi duhovnicești și se va ruga pentru mine și pentru părinții mei.

Și de atunci, chiar dacă mai rar, dar l-am frecventat mereu pe părintele Nicolae, până la decesul părintelui.

În scurt timp După ce am început să-l frecventez, părintele mi-a spus mie personal, ceea ce încă nu înțelesesem:

„Maria, părintele mi-a descoperit toate despre tine”.
Reply With Quote