View Single Post
  #29  
Vechi 15.03.2021, 04:23:55
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Iorest, este mult de raspuns si ajungem sa facem micro-dezbatere. Este discutie pierzatoare de timp. Iti raspund punctual ultima data, orice altceva este inutil.

Citat:
Domnule, SUA e printre cele nefavorabile state rodirii unei duhovnicii autentice
Fals; SUA este si ramane o tara religioasa. SUA este o exceptie in tarile dezvoltate, care au rate mari de ateism, ea avand rate mari de religiozitate. Treburile se explica prin cultul penticostal, care chiar daca e crestinism, are o abordare de genul: "trebuie sa lucrezi ca sa aduci tu Raiul pe pamant", nu sa stai sa te rogi, inert, sa vina el peste tine, ca la ortodocsi.

Citat:
1. Nu ai liniște, oamenii sunt foarte agitați să acumuleze, se promovează industrii bazate pe distracții, chiar și fertilizările in vitro
Nu toata lumea este agitata sa acumuleze. Fertilizarile in vitro nu au nimic de-a face cu religia, nu vad de ce sa fie nastrusnice. Acolo problema se pune astfel: iasa copilul sanatos sau nu? Daca da, care e problema? Daca nu ma insel, mesajul religios este sa nu faci sex cu femeia decat anumite zile pe saptamana si in afara posturilor, iar cand o faci, nu ai voie sa folosesti metode contraceptive, inclusiv sa o scoti afara. Iti dai seama cat de absurd si ireal suna asta? Daca eu nu as fi scos afara ce s-ar fi ajuns, am fi avut 10 copii? Pana ce crapa nevasta la o nastere? Astea sunt treburile asupra carora trebuie spus punctul de vedere. Evreii au facut-o. Nu vad de ce noi nu.[/quote]
Citat:
2.Mâncarea e foarte proastă, plină de zahăr, există risc să faci diabet la 20 de ani, industria alimentară junk care e și cea mai accesibilă publicului îi nenorocește pe oameni, îți scurtezi zeci de ani din viață dacă te raportezi, la mediul de stres și mâncare din acel stat.
Speranta de viata in SUA: 78.54 ani
Sperata de viata in Romania: 75.36 ani
Asta incluzind impuscaturile din SUA si pe cioroi, care, din cauza rasei, au speranta de viata mai mica, cat si pe tribul de eschimosi. Ideea ca mancarea e proasta si la noi e buna si noi mancam sanatos este puerila. Nu e adevarat. In SUA gasesti mancare mult mai buna decat in Romania. Asa e si in UK sau Germania. Da, exista mancare proasta, dar pana la urma urmei, trebuie sa iti dai si tu acordul sa o mananci.
Citat:
Cum să găsești acolo călugări slabi ca scândura, uscați de la post și rugăciune, când jumătate din populație are obezitate avansată ?
Nu o sa iti vina sa crezi, dar in afara de faptul ca sunt multi sedentari si mancarea ieftina (si se mananca mult), o contributie la obezitate este descendenta. Cei care se trag din lumea anglo-saxona, in special irlandezi si scotieni sunt grasi. Obezitatea este corelata si cu IQ-ul: IQ mic, greutate mare. Practic, o parte din problema la Americani este genetica, nu total din cauza mancarii si sedentarismul. Asa e rasa la ei. Oameni grasi, umflati la fata, cu capul mare, evoluati genetic pentru a face fata frigului. Corolar, asa e si la noi. Degeaba te dai mare ca suntem "fit", de fapt... e rasa. Rasa mediteraneeana. Greci, albanezi, sudul Italiei - sunt oameni "slender", care nu pun greutate pe ei, iar cand o pun, rar, au bratele subtiri si burta mare - ceea ce nu vezi la Americani, care sunt grosi in brat.

Citat:
3. Universitățile produc ideologii, îndoctrinări, comunisme și politici anti-umane în care se pierd generații întregi.
Asta e adevarat. Dar e si adevarat ca se naste un val contrar acestora. In plus, poti sa iti deschizi tu facultate aici daca tot vrei.

Citat:
4. Oamenii caută acumulări financiare, nicidecum duh de liniștire, duh de neagonisire, duh de discenământ, cum ar fi să găsești un călugăr harismatic născut și format acolo când modul de viață e în contrasens total cu modul ortodox ?
Nu toti Oamenii sunt asa, nu toti cauta bani. Si nu stiu de ce tot mentionezi calugari. Nu ma intereseaza calugarii. De fapt, eu cred ca nimeni nu ar trebui sa devina calugar. Eventual dupa o varsta de 50-60 de ani. Eu vorbesc de oameni normali.

Citat:
5. Oamenii sunt foarte competitivi și duc acest duh și în familie distrugându-și familia sau nereușind să apropie pe cineva de ei, nu reușesc să-și delimiteze viața privată de agresivitatea mediului de muncă.
Una e să fii soț și părinte acasă, alta e să obișnuiești să comanzi într-un mediu pe niște oameni care nu-ți sunt rude, unii rămân cu duhul de asuprire sau de luptă permanentă cu celălalt și în viața de familie și astfel nu pot clădi nimic, nu crește nimic la umbra lor.
Nu toti sunt asa, insa e adevarat ca sunt cam rupti de familie si multi care sunt vagabonzi, oameni ai strazii, sunt rupti de familiile lor. Asa e cultura. Nu sunt familisti ca noi.

Citat:
Dacă vrei monahism adevărat, așezare creștinească le cauți în țările matcă, nu încerci să exporți în SUA, Germania, Franța un călugăr sau o față duhovnicească formată din susținerea financiară a unor oameni săraci din estul Europei.
Mai, pe mine nu ma intereseaza calugarii. DELOC. Eu vorbesc de oameni normali. Produs de export se poate face, daca vrei, desigur. Si ala nu o sa-l faca popii nostri, de asta poti sa fii sigur, pentru ca nu au niciun castig de pe urma asta. Daca ar face-o ei, ar face-o ca o caractita corupta, aidoma cum e in Romania.

Citat:
nu poți să-i iei unei țări toate comorile, aici nu e ca exportul de creiere,
In primul rand, calugarii nu sunt "comori". In al doilea rand, exportul de creiere s-a intamplat deja (si continua sa se produca). IQ-ul Romaniei a scazut in 10 ani de la 96 la 90 si nu scoala e de vina, ci pur si simplu ca oamenii inteligenti au plecat si si-au tras copiii dupa ei.

Citat:
În viață trebuie să alegi ori trai luxuriant, or viață chinuită în neagoniseală
Pui problema in mod gresit si dai doar variante de raspuns, cand, in realitate, sunt mai multe. Practic, nu ai nimic de ales, ci fiecare incearca sa faca ce poate si cat mai mult cu viata lui: un job mai bun, o casa mai buna etc.

Citat:
Nu se pot face lucruri fără binecuvântare altfel se generează alte sminteli și se pot face lucruri care să nu fie foarte profesionale.
Domnule, aveti o abordare mistica asupra subiectului. Or, eu o am in regim logic, capitalist (insa fara venit banesc). Binecuvantarea aia o putem obtine, daca tot o vrei, ca asa si-a obtinut si Danion Vasile binecuvantari pe carti smintitoare si de calitate inferioara. Dai banu gros si pac! O primesti. Acum depinde si de la cine o iei, ca e cam greu sa cauti vreun popa fara pacatul pidosniciei pe la noi... Vezi? Eu sunt practic. Tu esti naiv. Bineinteles ca ma poti face "pacatos" si ca "nu respect randuiala bisericii" etc. Dar... totusi... ai un creier. Foloseste-l. Ai citit stirile in ultimul timp?
  • stii de ce calugarii si duhovnicii te atentioneaza impotriva pericolelor ca masoneria, yoga, secte secrete si alte lucruri de care tu, ca mirean, nu ai avut contact niciodata? Exact. Pentru ca EI LE FAC.
Imi cer iertaciune pentru linkurile smintitoare. Dar, cum zicea Mike Tyson, cateodata trebuie sa primesti un pumn in gura ca sa te trezesti la realitate. Da, de la oamenii astia tu vrei sa iei o binecuvantare. O luam si pe aia daca insisti mult, cum am spus, dupa ce le virez $5000.

Citat:
Un preot, prof universitar de dogmatică, unul care știe canoane, un altul duhovnic cu experiență de 15-20 de ani, ar putea armoniza un îndreptar după învățătura de credință
Da, unul sau doi din astia ne trebuie.
Citat:
Mirenii nu pot alcătui singuri un îndreptar, s-ar pierde, un îndreptar nu e nici tratat de patologie psihiatrică să enumeri detaliat toate căderile, nu e nici manual de vrăjitorie (care să descrie detaliat practicile), nici buletin ginecologic, trebuie făcut cu foarte mult tact, pe categorii de vârstă, chiar diferențiat pt monahi/ mireni, nu trebuie să înfioreze sau să îngrețoșeze oamenii cu privire la ce se mai poate cuibări în mintea umană.
Aici ne despartim. Or cu ce e mai prejos mintal (nu sufleteste) un mirean decat un popa, chiar fie unul nu din categoria celor de mai sus? Uite-te, ca exemplu, la wikipedia. La sistemul de functionare wiki. E un aport comun, al tuturor; unul corecteaza pe altul, altul filtreaza sau rafineaza pe al doilea. Si uite ce iese. Iese ceva spectaculos.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote