View Single Post
  #292  
Vechi 08.09.2017, 19:14:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Aici iti dau dreptate.Mie nu mi s-ar parea bun si drept:ar contrazice unul din atributele lui Dumnezeu:dreptatea.In plus, nu mi-l pot imagina pe Iisus, asa cum il stim din Evanghelii, sa fie de acord cu asa ceva:nu-mi pot imagina copii mici in iad (cu sau fara chinuri).
Felicitari, de data asta ai dovedit o gandire mai luminata decat vreo 2-3 chitzibusari in alte teologiei de pe aici.


Citat:
In acelasi rai cu sfintii?Iarasi e greu de acceptat asa ceva.
Probabil n-ai mai privit de mult un bebelus.. :)
Sau interactionat cu copiii in general.

Poti sa-ti aduci aminte ce a spus Hristos vizavi de copii?

"Iar Iisus a zis: Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor." Matei 19:14

"Iar Iisus, văzând, S-a mâhnit și le-a zis: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a unora ca aceștia este împărăția lui Dumnezeu." Marcu 10:14

"Iar Iisus i-a chemat la Sine, zicând: Lăsați copii să vină la Mine și nu-i opriți, căci împărăția lui Dumnezeu este a unora ca aceștia." Luca 18:16

Si aia cu care interactionase cand a spus asta, nici macar nu erau botezati, poate cel mult in Vechiul Legamant (daca era baiat..fetele probabil erau pe auto..hehe..) aveau probabil si mici pacate personale, pe langa "pacatul stramosesc" si totusi!

Iar noi aici avem isteti inchipuiti, care in pofida Cuvantului lui Dumnezeu, ii trimit la Iad inca din pantecele mamei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.09.2017 at 23:57:37.
Reply With Quote