View Single Post
  #7  
Vechi 02.09.2011, 00:55:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Catalin, mai citeste despre marii traitori ai Capadociei si Siriei, ortodocsi ca si tine, dar atat de traitori incat tineau mainile impreunate in rugaciune si find in extaz de la rasarit la apus, fara oprire. Stiu ca pe forum ii priviti pe penti si pe carismatici ca pe niste samanizanti ai crestinsimului, dar nu e cazul. Desigur, nu voi fi vreodata (neo)protestant, dar nu e voie sa insulti, caci e de la Dumnezeu sa combati. Gandeste-te ce simte un anahoret care spune rugaciunea inimii? Nu e logic ca simte extaz mistic? Afla ca "extaz" nu reprezinta doar ce simt niste oameni angrenati in activitate sexuala sau consum de alcool si/sau narcotice. Of, cuvintele astea...
Si stai linistit: in cel mult doi ani, carismaticii vor intra si in autocefalile rasaritene, sub forme poate noi...
Cititi si mesajul de mai sus, toate cultele sunt impotriva acestui fenomen (ca de obicei doar catolici au spus ceva pozitiv, la fel ca si cu evolutionismul). Bineinteles excludem pe penticostali.
Nu e absolut nicio legatura intre trairile sfintilor si aceste manifestari, sa nu-i jignim pe sfinti. Da, asta vroiam si eu sa spun, extaz se obtine si cu ajutorul dorgurilor, alcool, etc, intr-o anumita proportie. Chiar cei ce doreau sa intre in transa consumau droguri sau plante halucinogene. Si gurii din India folosesc droguri.
Sa speram ca nu vor intra vreodata in ortodoxie, dar am citit ca mai sunt unii otodocsi care frecventeaza astfel de grupuri. In Sfanta Scriptura spune sa deosebim duhurile, ca ingerul cazut are obiceiul sa se prefaca in ceva diafan.