Subiect: Botez Vinerea?
View Single Post
  #2  
Vechi 27.02.2019, 22:04:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ralutopia Vezi mesajul
Bună seara! Va rog sa ma ajutați. Pot boteza copilul într o zi de vineri care nu pica în post ? Am auzit ca nu e bine pt ca vinerea a fost răstignit Mântuitorul și nu e indicat sa faci petrecerea.
Mulțumesc!
Bună seara!

Nu am găsit să existe nicio restricție legată de o anumită zi a săptămânii cu privire la botez, chiar și în Postul mare se poate boteza, în fond vorbim de încreștinarea unui om, depinde și de agenda preotului unde dorești să faci botezul dar nu există vreo oprire în sensul acesta la modul absolut.

Doar nunțile sunt oprite pe perioada Posturilor, dar acolo nu numai petrecerile ar fi problema ci și noaptea nunții care ar fi incompatibilă cu postul și poate de aceea se și pun limitări.

La rubrica doxologia Întreabă Preotul Botezul în post părintele spune că nu e oprit botezul în post.

Petreceri nu se recomandă să se facă, dar depinde ce se înțelege prin petrecere, o masă în familie la restaurant chiar și cu mâncare de post (care dacă e gătită bine poate avea și gust) nu cred că e interzisă dacă manifestările sunt în limitele bunului gust.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote