Subiect: Candela
View Single Post
  #26  
Vechi 07.02.2009, 23:24:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Initativa imbucuratoare!

Draga Monica, referitor la faza ce trebuie depasita cu gandurile ce ne napadesc cand vrem sa ne rugam, sa sti ca minunea nu s-a intamplat intr-o zi, o saptamana sau o luna, nu draga mea, insa cu multa perseverenta si rugaciune, vei reusi. Ar fi o minciuna sa zic ca acum, daca m-as ruga, nu mi-ar zbura gandurile la tot felul de prosti, ce sa mai zic de cascatul care chiar ma oboseste ( deci fac treaba, nu mi-e somn si cand ma apuc sa-mi citesc canonul, ma apuca un cascat, de toata frumusetea , dar un drag parinte de la o manastire din apropierea Timisoarei, m-a indemnat sa-mi fac cruce la gura, ma spal cu apa rece pe fata si o iau de la capat.)
Reiau rugaciunea cu mai multa atentie si pana la urma merge.
Maica Domnului sa te ajute in tot gandul bun!
Sa sti ca atunci cand mi-am luat candeluta de la M.Bistrita, am pus ulei, fitil , aveam o punte faina prin care treceam fitilul, dar ce crezi, ardea putin si mi se stingea. Au trecut cateva saptamani, cand ii spuneam trista, maicutei mele de la manastire, ca nu-mi arde candela asa ca la ea. cu flacara mica si toata ziua, sau macar jumatate de zi. Avem o cunostinta comuna cu maicuta, care a venit in vizita la noi, la rugamintea maicutei, chiar de Sfintii Trei Ierarhi, mi-a aprins candela si de atunci merge. Am mai luat o candeluta la fiica mea in dormitor si de data asta, mi s-a aprins candela asa cum trebuia de la inceput. Acum m-am gandit sa mai pun una si-n bucatarie, este tare benefica lumina de la candeluta ! Doamne ajuta !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote