View Single Post
  #20  
Vechi 11.06.2013, 23:15:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Din cate imi dau seama de fapt la origine e acelasi lucru cu ortodoxia, doar ca am observat ca unii il folosesc peiorativ ca sa ii numeasca pe cei ce nu sunt de acord cu conceptiile ecumeniste.
O sa explic cum cred eu ca s-a ajuns la folosirea improprie a acestui cuvant. In definitie scrie la punctul 3. Doctrină literară și ideologică românească din perioada interbelică. Din cate imi dau seama prin "ortodoxism" se mai intelege nationalismul ortodox, zelotismul, filetismul.
Despre asta scrie cred cel mai bine Sfantul Iustin Popovici: "Biserica este apostolica, soborniceasca, divino-umana, atemporala si de aceea este o blasfemie – o blasfemie de neiertat impotriva lui Hristos si impotriva Sfantului Duh – a considera Biserica o institutie nationala, de a-i atribui aspiratii marunte, trecatoare, legate de factorul timp. Scopul ei este dincolo de hotarele natiunilor, este apostolic, atotcuprinzator: este acela de a-i uni pe toti oamenii, in Hristos, indiferent de nationalitatea, rasa sau mediul social din care provin."

De fapt si ecumenismul se incadreaza la aceasta categorie, fiind tot o intreprindere omeneasca, asa cum reiese si din pe articolul de pe razbointrucuvant legat de ortodoxism.
Cum cred ca unii au ajuns sa ii numeasca pe cei ce nu adera la ideile ecumeniste "ortodoxisti": vedem ca filetismul, nationalismul si zelotismul se refera doar la Biserica, la Biserica Ortodoxa. Unii, influentati de aceste idei moderniste, au extins conceptul si asupra altor culte, pentru ca in ecumenism sunt mai multe biserici sau toti din toate cultele fac parte din Biserica. Astfel, in loc de nationalitati sunt cultele, si rationamentul e exact cel din cazul filetismului.
Reply With Quote