View Single Post
  #239  
Vechi 07.07.2017, 15:19:33
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
1)Spritistii invoca mortii care ar face sa se-auda niste ciocanituri prin mese, scaune, dulapuri.Un iluzionist, Houdini, nu doar ca a denuntat, dar a si explicat trucurile spiritistilor.Sau poate in loc de spiritism ai vrut sa spui spiritualism.

2)Te contrazici.Pe de o parte, spui ca sufletul e o iluzie, pe de alta parte esti de acord cu ce spune teosofia despre suflet.Teosofii cred in existenta unei anatomii subtile si a unui suflet care se reincarneaza.

3) Doctrina teosofica despre suflet si anatomia subtila e fundamental gresita.Crestinismul detine adevarul despre aceste lucruri.
Mos Crăciun si prietenii săi...atât pot sa spun.Asa se întâmplă când mănânci numa ciorbă de varză.Ai impresia că totul are gust de ciorbă de varză.Eu iti pun în fată un picior de zimbru scos de la proțap si tu ceri varză lângă....Mda,în fine.Da,se poate să fi vrut sa zic spiritualism,se poate si că esența doctrinelor new age-iste să fie doar despre demoni,ciocane(pardon,ciocănitori în mese,sau sub mese),houdini si demoni.Normal că ma contrazic,dacă tu nu ești dornic sa îmi aduci ceva argumente mai savuroase decât ciorbă de varză.Si la fel ca orice emisiune tv...Doar la noi,si numai la noi ...Deci dacă creștinismul deține adevărul,ce face cu el?...Face subtilizarea ezoterică a ciocanului,evident.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote