View Single Post
  #15  
Vechi 29.05.2011, 14:43:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Joia aceasta este Inaltarea si se face si pomenirea eroilor. Daca aveti eroi in neamul vostru, poate ar fi frumos sa povestiti despre ei si, de ce nu, sa le lasati si numele, in cazul in care lucrati joi si nu puteti merge la biserica.
Eu am ca eroi, fireste, pe bunica mea, care, desi nu a mers la razboi, s-a jertfit toata viata pentru credinta. Si tatal ei a fost pe front si nu au avut vesti de la el, iar sotia lui (strabunica) a vrut sa faca un avort, crezand ca nu se mai intoarce, dar s-a intors. A fost pe front si nu s-a mai intors un unchi de-al bunicii, Nae, care avea numai 21 de ani. Imi povestea bunica din ce i-au povestit si altii ca acesta avea o prietena si ca in noaptea de dinaintea plecarii la razboi, au facut un chef, ea a ramas gravida. Vorbea cu admiratie despre ea, ca a pastrat copilul, care era leit el, chiar daca nu s-a intors si niciodata nu le-a cerut vreun ban rudelor lui. Mie imi pare tare rau de el si sper ca Dumnezeu sa ii fi iertat pacatul... Alt unchi de-al bunicii s-a intors fara o mana. Dumnezeu sa ii ierte pe toti!

Si bunicul a fost pe front cand era mic, dar spune ca nu a omorat pe nimeni, ca tragea in aer cand era nevoie, si are la genunchi un semn, de la un glont ratacit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote