View Single Post
  #20  
Vechi 24.05.2012, 01:25:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sarbatoarea Inaltarii Domnului este printre primele sarbatori tinute de crestini, avand o vechime de peste 1700 de ani. De la istoricul Eusebiu de Cezareea aflam primele informatii despre aceasta sarbatoare, ea fiind cinstita in trecut odata cu Rusaliile, la 50 de zile de la Inviere. Dupa Invierea Sa din morti, Mantuitorul a mai petrecut 40 de zile pe pamant cu ucenicii iar apoi s-a inalat la Cer pe Muntele Maslinilor. Despre importanta sarbatorii Sfantul Ioan Gura de Aur spune:

"Ieri mi-ai zis mie, omule, cand am pacatuit: Pamant esti si in pamant te vei intoarce, iar astazi, imi spui: Sezi de-a dreapta Mea. De aceea astazi sarbatorim impreuna inaltarea omului la Slava lui Dumnezeu. Prin inaltarea se desavarseste opera de indumnezeire a omului, se concretizeaza roadele Invierii si se pregateste lucrarea Duhului Sfant in lume, astfel incat, desi aceasta sarbatoare marcheaza despartirea vizibila de Hristos cel Inviat, ea transfigureaza bucuria apostolilor intru nadejdea Invierii si fagaduinta prezentei continue a Lui cu cei care vor crede in El pana la sfarsitul veacurilor."

Hristos S-a inaltat!
Reply With Quote